Japonlar Şinzo Abe'nin cenaze törenini protesto etti

Japonya'da Temmuz ayında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe için 27 Eylül'de yapılacak resmi cenaze töreni, başkent Tokyo'da yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.09.2022 12:15 GÜNCELLEME 23.09.2022 12:15 DÜNYA
Japonlar Şinzo Abe'nin cenaze törenini protesto etti
Japonlar Şinzo Abe'nin cenaze törenini protesto etti

Japonya'nın Nara şehrinde 8 Temmuz'da seçim konuşması yaptığı sırada suikasta uğrayarak yaşamını yitiren eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe için 27 Eylül'de yapılacak resmi cenaze törenine karşı başkent Tokyo'da yüzlerce kişi sokağa çıktı. Shiba Park'ta toplanan protestocular, 11.5 milyon dolarlık tören masrafının devlet bütçesinden karşılanmasına ve itirazlara rağmen eski bir başbakana resmi cenaze töreni düzenlenecek olmasına tepki gösterdi. "Resmi cenaze törenine hayır", "Resmi cenaze törenini iptal edin" ve "Resmi cenaze törenine karşıyız" sloganları atan göstericiler, ellerindeki pankartlar ve söyledikleri şarkılarla Hibiya Parkı'na yürüdü.

"HALK FAKİRLEŞİRKEN VERGİLERİMİZLE TÖREN YAPILACAK"

Gösteriye katılanlardan Aya Hanae, Japonya’da ekonominin kötüye gitmesi ve halkın yaşam şartlarının zorlaşmasına rağmen kamu kaynakları ile resmi tören düzenlenmesine karşı olduğunu söyledi. Hanae, "Tepkimi göstermek için buradayım. İtirazlara rağmen hükümetin halka kulak vermemesine kızgınım" ifadelerini kullandı."POLİTİKALARI TARTIŞMALIYDI"

Yusaku Waseda ise Abe'nin hayattayken uyguladığı politikaların tartışmalı olduğunu savundu. "Abe siyasi hayatı boyunca anayasayı savaş yanlısı şekilde değiştirmek için uğraştı" diyen Waseda, "Ayrıca kapitalistleri kayıran ve halkı sömüren politikalara sahip bir kişiydi" şeklinde konuştu. Waseda, "Şimdi halkın en yalnızca yüzde 20'si Abe için resmi cenaze töreni düzenlenmesini destekliyor. Ezici bir çoğunluk ise karşı çıkıyor. Buna rağmen Kishida hükümeti resmi tören için halkı zorluyor" ifadelerini kullandı.

Japonya'da yaşayan Almanya vatandaşı Alex Bader de Japonya halkının büyük bir bölümünün resmi cenaze törenine destek vermediğini söyledi. Bader, halkın politik konulardaki görüşlerini daha fazla dile getirmesine destek olmak amacıyla gösteriye katıldığını ifade etti.

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Shinzo Abe için 27 Eylül'de Tokyo'daki Budokan kapalı spor salonunda düzenlenmesi planlanan resmi cenaze töreni ülkede krize neden olmuştu. Yaklaşık 11.5 milyon dolara mal olacağı açıklanan törenin masraflarının devlet bütçesinden karşılanacak olması bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Eski başbakanlar için resmi cenaze töreni düzenlenmesini gerektiren bir anayasa hükmünün bulunmaması ve kararın mecliste yeterince tartışılmadan alınması tartışmaları beraberinde getirmişti.EN UZUN SÜRE GÖREV YAPAN BAŞBAKANA ÖZEL TÖREN

Japonya’da hükümet, suikast sonucu yaşamını yitiren Abe'ye son vedanın 27 Eylül'de Tokyo'daki Budokan kapalı spor salonunda gerçekleştirilecek resmi cenaze töreni ile yapılacağını duyurmuştu. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, kararın alındığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Abe'nin siyaset sahnesindeki önemine vurgu yaparak, "Ülkenin en uzun süre görevde kalan başbakanı olan Abe, diğerlerinden farklı liderlik becerileri sergilediği ve bir dizi ciddi iç ve uluslararası meselenin üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar üstlendiği için bu kararı verdik" ifadelerini kullanmıştı.

İKİNCİ OLACAK

Modern Japonya tarihinde eski bir başbakan için düzenlenen tek resmi cenaze töreni, 2. Dünya Savaşı sonrası geçiş döneminde başbakanlık yapan Shigeru Yoshida için gerçekleştirilmişti. Bir diğer Eski Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone'nin cenaze töreni ise 2020'de kabine ve Liberal Demokrat Parti (LDP) tarafından ortaklaşa düzenlenmişti. Hükümetin, tören maliyetinin yarısı olan 698 bin dolarlık masrafı üstlendiği kamuoyuna yansımıştı.

SUİKAST SONUCU HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Seçim konuşması yaptığı Nara şehrinde 8 Temmuz'da silahlı saldırıya uğrayan Abe tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Abe'nin katil zanlısı ise cinayeti annesinin iflasından sorumlu tuttuğu Birleşme Kilisesi adlı bir dini gruba Abe'nin destek verdiğine inandığı için işlediğini söylemişti.

KAYNAK : İHA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 3
 • batar 2 ay önce Şikayet Et
  Korana zamanı bir belediye başkanı parka bir sürü para harcayıp , balık heykelleri yaptırmıştı o zaman nerdeydiniz :) oranın da b.b. nının zihniyeti chp gibi herhalde.
  Cevapla
 • Gerçekler 2 ay önce Şikayet Et
  Britanya'nın kraliçe için yaptığı töreni görseler demek ki ne yapacaklar XD
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Değişik kafalı Japon askerleri... Bi acayip millet.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR