Fransa boğa güreşlerini tartışıyor: "Barbarlık, yasaklansın"

Fransa'da, hayvanlara eziyet edildiği ve barbarlık olarak görüldüğü için eleştirilen geleneksel boğa güreşlerinin, arenalarda yasaklanıp yasaklanmaması tartışılıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 24.11.2022 13:32 GÜNCELLEME 24.11.2022 13:32 DÜNYA
Fransa boğa güreşlerini tartışıyor: "Barbarlık, yasaklansın"
Fransa boğa güreşlerini tartışıyor: "Barbarlık, yasaklansın"

Fransa'da Solcu milletvekili Aymeric Caron'un, uygulamanın yasaklanması için verdiği kanun teklifi, Ulusal Meclisteki komiteden ret alsa da Genel Oturum'da görüşülecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'nun geleneksel bir uygulama olması hasebiyle hemen yasaklanmasına taraftar olmadığı ancak tartışılmasını ve uzlaşı sonucunda karar verilmesini istediği belirtiliyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalara göre Fransızların 10'da 9'u, boğa güreşlerinin yasaklanmasını istiyor.

Fransız milletvekili Caron, yaptığı açıklamada, hayvanın eziyet çektirilerek öldürülmesi nedeniyle geleneksel boğa güreşlerini, "barbarlık" olarak tanımladı.

BOĞA GÜREŞİ BİR FRANSIZ GELENEĞİ DEĞİL

Fransızcada "Corrida" olarak bilinen boğa güreşlerinin teknik olarak ülkede yasak olduğunu ancak istisnai bir şekilde bazı kentlerde yapıldığını anımsatan Caron, "Ancak gelenek argümanını tarih çürütüyor çünkü boğa güreşi bir Fransız geleneği değil." dedi.

Caron, bu uygulamanın 19. yüzyılda İspanya'dan geldiğini söyledi.

Boğa güreşi gelenek kılıfına sokulsa da bunun, ahlaki açıdan yanlışlığını ortadan kaldırmayacağına işaret eden Caron, işin içinde eziyet olmasaydı geleneğin sorun oluşturmayacağını söyledi.

Caron, Fransa'da geleneksel olup vazgeçilen bazı uygulamalar olduğuna dikkati çekerek "Uygar bir toplumda bir hayvana acı çektirmenin arzu edilen bir şey olmadığı konusunda sanırım herkes aynı fikirde." ifadesini kullandı.

"GELENEĞİN İNS​AN İLE HAYVAN VE YİYECEK ARASINDAKİ BAĞI TEMSİL ETTİĞİ" İDDİASI

Komünist Partinin cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel ise boğa güreşini savunarak bu geleneğin "insan ile hayvan ve yiyecek arasındaki bağı" konu aldığını iddia etti.

Roussel, bu konunun sanatçılar tarafından incelendiğini dolayısıyla barbarlık olarak nitelendirilmeyeceğini savundu.

Diğer yandan, ülkede hayvan haklarını savunan çok sayıda kuruluş da uygulamanın gelenekselliğin ötesinde hayvana eziyet haline dönüştürüldüğüne dikkati çekerek boğa güreşlerinin yasaklanmasını istiyor.

KAYNAK : AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Fatih 2 hafta önce Şikayet Et
  Fransızlar medyada;Hayvanlar eziyet çekmesin 1 hafta sonra Fransız lar kendi aralarında; Afrika'daki elmas altın vs için gerekirse milyonlarca insan katledilebilir
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  çok ilkel ve canice. Dilsiz, savunmasız bir hayvana eziyet ederek eğlenmek ne aşağılık ve barbarlık.
  Cevapla
 • TURAN 2 hafta önce Şikayet Et
  Hayret bu fransızlar kendilerine fransız olmuş sanırım afrikada yaptıklarını görmüyorlar bu olayda ahlakı ve duygusal barbarlık olarak görmek istiyorlar öneri veren bence haklı ama afrika olayında da yuzlesmeeleri gerek ayrıca bize herzaman dedikleri ermeni olayında da yüzleşmeleri gerek asıl ermenilerin soy kirimcisi bunlar bunları yaslarindan geçirsin ve uygulasınlar görelim bakalım.
  Cevapla
 • #avşarın delisi 2 hafta önce Şikayet Et
  şiişt çocuk kullandığın fotografta ne boğalar nede insanlar fransız.
  Cevapla
 • Subhi 2 hafta önce Şikayet Et
  Atlarla kumar oynatanlar hiç eleştiri konusu olmuyor çünki orada büyük rant kapısı var hayvan koruma dernekleri sıkıysa gündeme getirsinler!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR