İsveç bin pişman: Diyaloğa geri dönmek istiyoruz!

İsveç Başbakanı Kristersson, ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa geri dönmek istediklerini belirterek, "Bu olmazsa İsveç'in NATO'ya katılması zorlaşacak, bunun da İsveç güvenliği için sonuçları olacak" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.01.2023 22:38 GÜNCELLEME 24.01.2023 22:39 DÜNYA
İsveç bin pişman: Diyaloğa geri dönmek istiyoruz!
İsveç bin pişman: Diyaloğa geri dönmek istiyoruz!

Ankara Stokholm hattında yükselen tansiyon sonrasında, Türkiye-Finlandiya ve İsveç arasındaki Daimi Üçlü Mekanizma toplantısı iptal edildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre iptal kararı Ankara’nın talebiyle alındı.

İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan gösteri ve Türk Büyükelçiliği yakınlarında Kur’an-ı Kerim yakılmasına Ankara'dan sert tepki geldi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik talebi üzerine kurulan üçlü mekanizma toplantısı iptal edildi. Daimi Üçlü Mekanizma’nın üçüncü toplantısının Şubat ayı içinde Brüksel’de yapılması planlanıyordu. Mekanizma, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya giriş talebi sonrasında imzalanan Madrid Mutabakatı ile kuruldu. Taraflar son olarak 2022 yılının Kasım ayı sonunda Stokholm’de bir araya gelmişti.

"İŞLEYEN BİR DİYALOĞA GERİ DÖNMEK İSTİYORUZ"

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO'ya üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsveç Başbakanı, ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa geri dönmek istediklerini belirterek, "Ulusal güvenlik için İsveç ve Finlandiya'nın hızlıca NATO'ya katılmasından daha önemli bir şey yok. İşlevsel bir diyaloğumuz olmazsa İsveç'in NATO'ya katılması zorlaşacak, bunun da İsveç güvenliği için sonuçları olacak" dedi. 

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 491 TÜMÜ
 • yozgat66 10 ay önce Şikayet Et
  Gecti Bor´un pazari, sür esegini Nigde´ye..
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  isveç hakına nasıl hesap verecekleri akıllarına geldi ama geç kaldılar.
  Cevapla
 • Cenk 10 ay önce Şikayet Et
  Bütün teröeisler iade edilene kadar tek kelam edilmemeli
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya sizinle diyalog kuracak onu bekleyin...
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Kendi güvenliklerini bir manyağın (güya rahat saçmalama)hürriyeti ile değişen çok akıllı bir milllettir isveçliler!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR