Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi

Kırgızistan Meclisi'nde, çocuklara ve reşit olmayanlara yönelik cinsel saldırı suçunu işleyen kişinin hadım edilmesini öngören yasa teklifi kabul edildi.

ABONE OL
GİRİŞ 25.01.2023 03:37 GÜNCELLEME 25.01.2023 03:43 DÜNYA
Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi
Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi

Meclis Anayasa Mevzuatı, Devlet Yapısı, Adli ve Hukuki Konular ile Meclisin İç Tüzüğü Komitesi'nde, Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Ceza İnfaz Yasası'nda değişikliği öngören çocuklara ve reşit olmayanlara yönelik "cinsel saldırı" cezalarının artırılmasını öngören yasa teklifi görüşüldü.

Milletvekili Ulan Bakasov'un hazırlayıp sunduğu yasa teklifi, söz konusu meclis komitesinde kabul edildi. Bakasov, ülkenin yargı sisteminde cezaları hafifletme eğilimi olduğuna işaret ederek yasa teklifinin çocuk ve reşit olmayanlara cinsel istismarın önlenmesi için verilen cezaların ağırlaştırılmasını öngördüğünü dile getirdi.

Çocuk ve reşit olmayanlara yönelik cinsel istismar (tecavüz) suçundan mahkum olan hükümlülere verilen cezanın 20 yıla çıkarılmasını veya müebbet hapis cezasının uygulanmasını öneren Bakasov, psikiyatrilerin kontrolünde, pedofiliye eğilimli olması durumunda mahkumu salıvermeden 6 ay önce hadım edilmesini teklif etmişti.

Teklif, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesinin ardından onaylanması halinde yasalaşacak.

KAYNAK : AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • gokhan 4 gün önce Şikayet Et
  bizdeyse iceri girer de belki diger mahkumlar gerekeni bekleyen bjr garip durum... adaleti mahkumdan bekleyen insanlar...ne acizlik ama
  Cevapla
 • Asli gibi.. 4 gün önce Şikayet Et
  Inşallah bizim ülkemizdede bu ceza uygulanır..
  Cevapla
 • Ali Can 4 gün önce Şikayet Et
  Güzel bir karar olmuş...
  Cevapla
 • düşünen. 4 gün önce Şikayet Et
  Tebrik ediyoruz işte ciddi adım böyle olur. Ceza caydırıcı olmalı, caydırıcı olmayan ceza suçu teşvik eder. ülkemiz bu anlamda kötü örneklerle dolu.
  Cevapla
 • Serdar 4 gün önce Şikayet Et
  Darısı bizim Adalet olmayan ülkemizin başına
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR