Fransa, Türkiye'nin Finlandiya kararını memnuniyetle karşıladı

Fransa, Türkiye ve Macaristan'ın Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünü onaylama niyetlerini açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

ABONE OL
GİRİŞ 19.03.2023 00:31 GÜNCELLEME 19.03.2023 00:31 DÜNYA
Fransa, Türkiye'nin Finlandiya kararını memnuniyetle karşıladı
Fransa, Türkiye'nin Finlandiya kararını memnuniyetle karşıladı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin ve ardından Macaristan'ın, Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin protokolü onaylama işlemini gerçekleştireceklerine dair niyetlerini beyan etmelerinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, Fransa'nın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya müşterek ve ivedi şekilde katılma taleplerini ilk andan bu yana desteklediği vurgulandı.

"İsveç ve Finlandiya, NATO ile önemli ve birlikte çalışabilir askeri yeteneklere sahiptir. Üyelikleri bu sebeple Avrupa-Atlantik bölgesinin ve müttefiklerin güvenliğine belirleyici ölçüde katkı sağlayacaktır." ifadelerine yer verilen açıklamada, savaşın Avrupa topraklarına döndüğü, bir bağlamda NATO'nun güçlenmesinin tüm üyelerinin çıkarına olduğu kaydedildi.

Öte yandan açıklamada, Fransa'nın, NATO'nun Temmuz 2023'te Litvanya'da düzenlenecek Vilnius Zirvesi'nde bu iki yeni müttefiki kabul edebilmesi için Türkiye ve Macaristan'ın İsveç'in katılım protokolünü onaylamasına ilişkin beklentisine yer verildi.

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Bunların memnuniyeti, iyi bir şey YAPMADIĞIMIZIN DELİLİDİR.
  Cevapla
 • Hacivat 8 ay önce Şikayet Et
  Fransa carpitiyor finlandiya ya onay cikti isvece onay yok müsterek giremezler önce finlandiya girecek isvec asla giremeyecek
  Cevapla
 • Adalet 8 ay önce Şikayet Et
  Fransa'ya isveçin katılıp beklentisi için en güzel cevap
  Cevapla
 • kerem 8 ay önce Şikayet Et
  senin heryerin memnun olsa neolur fransa
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR