Erdoğan'ın resti Miçotakis'in planını bozdu

Miçotakis, 'gizli silahımız' diyerek Türkiye'nin Avrupa'ya giden yolunun Yunanistan'dan geçtiğini söyledi. Ancak Başkan Erdoğan'ın Avrupa resti, Miçotakis'in planına soğuk duş etkisi yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 18.09.2023 13:15 GÜNCELLEME 18.09.2023 13:23 DÜNYA
Erdoğan'ın resti Miçotakis'in planını bozdu
Erdoğan'ın resti Miçotakis'in planını bozdu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 20 Eylül Çarşamba günü New York'ta bir görüşme gerçekleştirecek.Yunan basını ise söz konusu görüşmeyi değerlendiriyor. Yunan Başbakanı Miçotakis dün yaptığı açıklamalarda gündem maddelerini değerlendirdi.

Müzakere masasında ise egemenlik konuları ile Doğu Ege adalarına ilişkin konuların olmadığını açıkça ifade eden Miçotakis hakkında Yunan basını "Türkiye ile tartışmaya istekli değil" yorumunu yaptı.

Türkiye-Yunanistan arasındaki tartışma konusunun Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahnlığının sınırlandırılması olduğunu ifade eden Miçotakis "Ulusal egemenlik, Doğu Ege adalarının statüsü ve adalar üzerindeki egemenliğin kullanılmasından kaynaklanan hakları tartışmayacağız" dedi.

Müzakerelerde talep verilmesiyle ilgili soruyu da değerlendiren Miçotakis, iki tarafın da taleplerin yüzde 100 karşılanmayacağını ifade etti.

MİÇOTAKİS'İN AVRUPA KOZU

Miçotakis'in kafasındaki plan ise bambaşka. Türkiye'nin Batı'ya yaklaşımı ile Avrupa'ya giden yolun Yunanistan'dan geçtiğini düşünen Miçotakis, "Bu durum Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için elimizde bulunan bir silah. Geçmişten gelen sorunların bir gecede çözülmesini bekleyemez, ancak bazı durumların aşırı söylemlere yol açmasını da istemeyiz" dedi.

ERDOĞAN'IN RESTİ PLANI BOZDU

Ancak durum pek de Miçotakis'in planı gibi değil. Nitekim Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde Avrupa'ya resti çekti. ABD'ye gitmeden öönce havalimanında kendisine yöneltilen Avrupa Parlamentosu'nun raporuyla ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız, Avrupa Birliği (AB) Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmemizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz."

 

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 116 TÜMÜ
 • Zavallı memleketim 9 ay önce Şikayet Et
  İstemiyoruuuuuuz başlarına çalınsın lânet birlikleri
  Cevapla
 • Nadir 9 ay önce Şikayet Et
  60 yıldır AB bizi kapıda bekletiyor yolumuza bakalım hayırlı günler
  Cevapla
 • Türkiye Yüzyılı* 9 ay önce Şikayet Et
  Demekki milyarlık nüfuslu iki ülke çin ve hintliler savaşa kapışsa başta bu yunanlılar ve avrupalılar titrer korkudan milyarlarca insan savaştan kaçmak için batiya hucum eder bilesinizzzzz
  Cevapla
 • Osmanlı 9 ay önce Şikayet Et
  Inşallah, bu zamana kadar kaybettilen zamana ve emege yazık. Bir an önçe biz kendi yolumuza bakalım.
  Cevapla
 • envr 9 ay önce Şikayet Et
  çağrılmayan yerde görünme, çağrılan yere erinme. birde böyle düşünelim bakalım...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR