Yemek pişirin enflasyon düşsün

Fransa Ticaret ve KOBİ Bakanı Olivia Gregoire, hazır ve donmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını, taze sebze fiyatının daha düşük olduğunu belirterek, okullarda yemek pişirme dersleri verilmesini teklif etti.

ABONE OL
GİRİŞ 18.09.2023 15:55 GÜNCELLEME 18.09.2023 16:15 DÜNYA
Yemek pişirin enflasyon düşsün
Yemek pişirin enflasyon düşsün

Fransa'da Ticaret ve KOBİ Bakanı Olivia Gregoire'nun yüksek enflasyonla mücadele etmek için önerdiği teklif büyük tepki topladı. Bakan Gregoire, yaptığı açıklamada, hazır ve donmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını ancak taze sebzelerin daha düşük fiyatlara mal olduğunu belirtti. Bu nedenle, "Hazır gıdalar yerine daha pahalı olmayan çiğ ürünleri nasıl pişireceğimizi öğrenmeliyiz." dedi.

"TAZE SEBZENİN FİYATI DÜŞÜK"

Gregoire, enflasyonu düşürmek için okullara yemek pişirme dersi koymayı teklif etti. Fransız Bakan, yaptığı açıklamada hazır ve donmuş gıdaların mutfak enflasyonunu arttırdığını, taze sebzede ise fiyatların düşük olduğunu vurguladı.

"EKMEK YOKSA PASTA YİYİN"

Ancak bu öneri, muhalefet partilerinden büyük tepki çekti. Muhalefetteki sosyalist "Boyun eğmeyen Fransa" Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, sosyal medya hesabından, "İçme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kalınca şarap tadım dersleri alın." ve "Ekmek yoksa pasta yiyin." paylaşımında bulunarak, Bakan'ın açıklamalarını tiye aldı.

France Unbowed Milletvekili Anne Stambach ise, "Eğer insanlar öğün atlıyorsa, bunun nedeni yemek yapmayı bilmemeleri değil, pişirecek hiçbir şeyleri olmamasıdır." dedi.

ÖNERİLER TARTIŞMALARA NEDEN OLUYOR

Fransa'da yüksek enflasyonla mücadele ve tüketici maliyetlerini düşürme çabaları önemli bir gündem maddesi haline gelirken, bu tür öneriler kamuoyunda geniş tartışmalara yol açıyor. Bakan Gregoire'un yemek pişirme dersleri teklifi, tüketici alışkanlıkları ve fiyatlar konusundaki derin görüş ayrılıklarının olduğunu ortaya çıkardı.

FRANSA'DA ENFLASYON REKORU

Fransa Devlet İstatistik Kurumu (INSEE) tarafından paylaşılan verilere göre enflasyon, haziran ayında enerji ve gıda maliyetlerindeki sert artışın etkisiyle yüzde 6,5'e yükselmiş ve 1991 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

Fransa'da ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 4,9 olarak açıklanırken, gıda enflasyonu yıllık yüzde 11,2 olmuştu.

KAYNAK : Haber7
Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 75 TÜMÜ
 • hüseyin 1 hafta önce Şikayet Et
  kadın haklı. herşeyi dışardasn alırsan enflasyaon artar tabiki.
  Cevapla
 • Mehmet Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Mantıklı ve ekonomik.
  Cevapla
 • kçn 1 hafta önce Şikayet Et
  malesef beyler dünya yeniden kuruluyor bundan böyle yeni düzen zor ve yorucu olacak bu günden tedbirimizi alacağız bu bir fransa için değil bütün dünya için geçerli kemerleri sıkıp paraya hakim olmanın yollarını arayacağız
  Cevapla
 • gandalf 1 hafta önce Şikayet Et
  mantıklı kendin pişir kendin ye
  Cevapla
 • Mehmet Emin 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde de AVM'lerin yemek katları tıka basa dolu akşam vaktinde. Bir kesimde hakikaten haddinden fazla para var, maalesef büyük bir kesim de elini ovuşturuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR