ABD, İran'a yaptırım uygulayacağını duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran İstihbarat Bakanlığına yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

ABONE OL
GİRİŞ 18.09.2023 18:19 GÜNCELLEME 18.09.2023 19:06 DÜNYA
ABD, İran'a yaptırım uygulayacağını duyurdu
ABD, İran'a yaptırım uygulayacağını duyurdu

Biden, İran ile vardıkları tutuklu takası anlaşması kapsamında ülkede tutuklu bulunan 5 ABD vatandaşının serbest bırakılmasının ardından yazılı açıklama yayımladı.

"Bugün İran'da tutuklu beş masum Amerikalı sonunda evlerine dönüyor." ifadesini kullanan Biden, Siyamek Namazı, Murad Tahbaz ve İmad Şarkı ile kimliklerinin açıklanmasını istemeyen 2 kişinin ABD'ye döneceğini kaydetti.

Biden, Katar, Umman, İsviçre ve Güney Kore dahil tutukluların ABD'ye dönmesi konusunda yardımcı olan ortaklarına minnettar olduğunu belirterek, bu konudaki yardımlarından ötürü Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Umman Sultanı Heysem bin Tarık'a hususen teşekkürlerini iletti.

Diğer yandan Biden, 2007'de İran'da kaybolan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) eski çalışanı Robert Levinson ile ilgili "İran rejimini, Levinson'a tam olarak ne olduğuna dair bir açıklama yapmaya çağırıyorum." mesajını paylaştı.

AHMEDİNEJAD VE İSTİHBARAT BAKANLIĞINA YAPTIRIM 

Biden, "Bugün, eski (İran) Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a ve İran İstihbarat Bakanlığına, (ABD vatandaşlarının) haksız yere tutuklanmalarındaki rolleri nedeniyle Levinson Yasası uyarınca yaptırım uyguluyoruz." açıklamasında bulundu.

İran'a "bölgedeki provokatif eylemleri nedeniyle" baskı uygulamaya devam edeceklerini kaydeden Biden, ayrıca tüm ABD'lileri İran'a seyahat etmenin riskleri konusunda uyardı. Biden, "Amerikan pasaportuna sahip olanlar oraya seyahat etmemeli." ifadesini kullandı.

Biden, haksız yere tutuklanan ABD vatandaşlarının serbest bırakılmasına öncelik verdiğini vurgulayarak, çok sayıda kişinin ülkeye dönmesini sağladıklarını ancak Rusya, Venezuela, Suriye gibi dünyanın farklı bölgelerinde hala çok sayıda kişinin haksız yere tutulduğuna dikkati çekti.

ABD Başkanı, rehin alınan veya haksız yere gözaltına alınan her bir ABD'linin ülkeye dönmesi için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

"BLINKEN'DAN İRAN'A GİRMEYİN" UYARISI 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Biden yönetimi döneminde dünya gelinde 30 ABD'linin serbest bırakıldığını bildirdi.

ABD'nin Levinson Yasası'nı "İran ve başka rejimlerde" hesap verilebilirliği teşvik etmek için kullanmaya devam edeceğini belirten Blinken, "ABD vatandaşları hiçbir sebeple İran'a seyahat etmemeli. İran'daki Amerikan vatandaşlarına da hemen ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK : AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 32 TÜMÜ
 • Sokaktaki vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Buldunuz mu meydanı boş at koşturmak ne hoş ... size kim yaptırım uygulasın haydut başı...
  Cevapla
 • Önce VATAN 1 hafta önce Şikayet Et
  eyyy abd dünyayı avucumda oynatırım sevdandan vaz geç her ülkenin başka alternatifi var kızım san söyleyim gelinim sen işit tavırlarından vaz geç.
  Cevapla
 • VtndşŞERİF 1 hafta önce Şikayet Et
  Yalandan yaptırım uyguluyoruz diyorsunuz. İran la bölgede gizli işler çeviriyorsunuz. Tabii bu arada İran la guzli ticaretinizlede kaymağını yiyorsunuz. Bırakın artık yaptırım masallarını.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 hafta önce Şikayet Et
  abd siyaseti çıkmaza girince yahudiye şirin görünmek için hemmen iran kartını ortaya atar! sebep sonuç ilişkisine baktığımızda iran bundan hep karlı çıkar! bu olay zengezur koridoruyla ilgili olabilir...
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  daha bugün 5 milyar dolar para verip iran'dan adamlarını aldım nasıl oluyor nasıl bir ambargo oluyor Amerika tam bir şeytan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR