İsrail meclisinde kriz: Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın

İsrail hükümetindeki aşırı sağcı milletvekillerinin, Gazze’de esir tutulan İsraillilerin yakınları ile Meclis oturumunda sözlü tartışmaya girmesi ülkede gündem oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2023 17:29 GÜNCELLEME 20.11.2023 17:36 DÜNYA
İsrail meclisinde kriz: Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın
İsrail meclisinde kriz: Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın

İsrail hükümetindeki aşırı sağcı milletvekillerinin, Gazze’de esir tutulan İsraillilerin yakınları ile Meclis oturumunda sözlü tartışmaya girmesi ülkede gündem oldu.

İsrail'de "teröristler için idam cezası" öneren yasa tasarısını görüşmek üzere Meclisteki Ulusal Güvenlik Komitesinde bir oturum düzenlendi.

Oturuma, aşırı sağcı ve ırkçı görüşleriyle sık sık gündeme gelen İsrail'in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile milletvekilleri Limor Son Har-Melech, Almog Cohen ve Zvika Fogel’in yanı sıra Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerin yakınlarından temsilciler katıldı.

MİLLETVEKİLLERİ İLE ESİR YAKINLARI BİRBİRİNE GİRDİ

Meclisteki oturumdan paylaşılan görüntülerde, hararetli geçen oturum sırasında aşırı sağcı vekiller ile İsrailli esirlerin yakınları arasında karşılıklı sözlü atışma yaşandığı görüldü.

İsrailli esirlerin aileleri, yasa yapıcılara "teröristlere idam cezası" verilmesi yönündeki yasa önerisini durdurmaları çağrısında bulunarak, bu haliyle çıkarılacak bir yasanın şu anda Gazze'de rehin tutulan yakınlarını tehlikeye atabileceğini ifade etti.

Kuzeni Gazze'de esir tutulan Gil Dikman, aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’e seslenerek, "Acılarımızdan faydalanmaman için sana yalvardım. Sevdiklerimizin hayatları tehlikedeyken ve kılıç boyunlarına dayanmışken bu yasa ters etki yaratacak." dedi.

Ben-Gvir ise, yasa tasarısı konusunda geri adım atmayarak, partisinin sunduğu tasarının, tam tersine, esirlerin "geri dönüşünü teşvik ettiğini" ileri sürdü.

ARAPLARI ÖLDÜRMEKTEN BAHSETMEYİ BIRAKIN YAHUDİLERİ KURTARIN

İsrailli bir esirin babası, iktidar ortağı aşırı sağcı vekillerin bu tasarıyı sadece "Arapları öldürmek için" geçirmek istediğini belirterek, "Zaten yeterince öldürdünüz. Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın, Yahudileri kurtarmayı konuşmaya başlayın." dedi.

Zaman zaman masaya vurduğu görülen İsrailli milletvekili Almog Cohen, esir yakınlarından birine karşı "Acı sizin tekelinizde değil." ifadelerini kullandı.

İsrail medyasına göre Almog Cohen, tartışmadan kısa bir süre sonra oturumu terk etti.

"UTANMAZLIĞINIZIN SINIRI YOK"

Öte yandan muhalefet lideri ve eski başbakan Yair Lapid, esir yakınlarına karşı kullandıkları sözler nedeniyle koalisyondaki aşırı sağcı vekillere tepki gösterdi.

Lapid, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetine ve oturumdaki milletvekillerine şu ifadelerle yüklendi:

"Kaçırılanların aileleri hem kendi acılarını hem de tüm ülkenin acısını haykırıyor. Ailelere ahlak dersi veren ihmalkar koalisyon üyelerinin donukluğunun ve utanmazlığının sınırı yok. Almog Cohen'in bugün yaptıkları sonsuza kadar hatırlanacak. Kendinden utanmalı."

Aşırı sağcı hükümet ortağı Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) Partisi'nden Milletvekili Limor Son Har-Meleh tarafından sunulan söz konusu yasa tasarısı, hükümetin hukuk danışmanı Gali Baharav-Miara'nın muhalefetine rağmen geçen mart ayında Meclisin hazırlık oturumunda geçmiş, ancak yasalaşması için gereken diğer oturumlar yapılmamıştı.

İdam cezasının bulunmadığı İsrail’de, aşırı sağcı koalisyon partileri, Hamas ile bağlantılı kişilerin terör suçundan yargılanarak idam cezasına çarptırılmasını istiyor.

Başta Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir olmak üzere, Har-Melech, Cohen ve Fogel gibi milletvekilleri, sık sık Filistinlilere karşı kullandıkları ırkçı ve ayrımcı söylemleri ve politikalarıyla dikkati çekiyor.

Çoğu, işgal altındaki Batı Şeria'da uluslararası hukuka aykırı sayılan Yahudi yerleşimlerinde yaşayan bu İsrailli siyasiler, fanatik Yahudi yerleşimci terörünü teşvik etmeleriyle gündeme geliyor.

KAYNAK : AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 77 TÜMÜ
 • Fikri 7 ay önce Şikayet Et
  İsrail bitecektir domuzlar biz bitireceğiz onlari
  Cevapla
 • Aysel 7 ay önce Şikayet Et
  Arkasına önce Ingiltereyi sonra Amerikayı alıp Filistini işgal etmiş siyonist yahudiler Hamasın o saldırıyı hergün çeşitli bahanelerle öldürülen işkence edilen soydaşları için yaptığını haksız olduklarını biliyorlar ama Filistin de daha çok hak iddia ediyorlar.Siyonistlere ABD kocaman kıtasından bir parça toprak versinde defolup gitsinler.
  Cevapla
 • Serkan 7 ay önce Şikayet Et
  Soysuz Siyonistler zaten her sivili öldürüyor bu yasaya gerek varmı lanetli kavim
  Cevapla
 • Isimsiz ölen 7 ay önce Şikayet Et
  Yahudinin şuan elindeki filistinli rehinelerin hallerini düşünmek bile istemiyorum bence israile tek yapilmasi gereken şey tam üzerlerine nükleer yağdırmak türkiyedeki o meşur büyük başlara sesleniyorum bizim yemeyle içmeyle işimiz yok artik bütün yatirimi nükleer silahlar için kullanicaksiniz yatmicaz yemicez icmicez ama dünyanin tamamini yok edicek nükleri üreticez başka yol yok
  Cevapla
 • Yavuz 7 ay önce Şikayet Et
  Evet İsrail artık kendi sapkınlıklarınız yeryüzündeki bütün yahudiler için geri dönüşü zor olan bir yola soktu yazık ettiniz size her defasında uzanan eli kırdınız SANMAYIN ki bundan sonra herşey eskisi gibi olacak belki bu yazıyı siz İsraidekşler okumaz ama size yardım eden yandaşlarınızdan illaki birileri okur sizide unutmayacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR