Rusya'yı kızdıran hamle! Nota verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile bazı sınır kapılarını kapatma kararı alan Finlandiya'ya protesto notası verildiğini bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2023 20:30 GÜNCELLEME 21.11.2023 12:46 DÜNYA
Rusya'yı kızdıran hamle! Nota verdi
Rusya'yı kızdıran hamle! Nota verdi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya'nın hafta sonu Rusya ile bazı sınır kapılarını kapatma kararı aldığı anımsatıldı.

Bu nedenle, Finlandiya'nın Moskova Büyükelçisi Antti Helantera'nın bakanlığa çağrıldığı ve büyükelçiye protesto notası verildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Topraklarında sığınma hakkını elde etmek için göçmenlerin sınırı geçmesi ile ilgili oluşan durum ve Rusya'nın bu tür akışları organize ettiği gerekçesiyle Finlandiya'nın aldığı karar, kesinlikle kışkırtıcı ve ikili ilişkileri daha da bozmayı amaçlıyor. Kontrol noktalarının kapatılması, on binlerce vatandaşımızın hak ve çıkarlarını ihlal ediyor. Bu karar Rus tarafına danışılmadan aceleyle alındı."

- Sınır kapıların kapatılması meselesi

Finlandiya, "üçüncü ülke vatandaşlarının" akışını engelleme gerekçesiyle, hafta sonu Rusya ile 4 sınır kapısını kapatma kararı almıştı. Söz konusu kararın 18 Şubat 2024 tarihine kadar geçerli olacağı bildirilmişti.

Finlandiya basınında, Rusya ile geriye kalan sınır kapılarının da kapatma yönünde karar alınacağı yönünde haberler yer almıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu bizi derinden endişelendiriyor. Çünkü Finlandiya ile çok iyi, pragmatik ve karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerimiz vardı. Maalesef, bu ilişkilerin yerini, Rusya karşıtı bir yaklaşım aldı." ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko da Finlandiya'nın Rusya ile sınır kapılarını kapatması kararının kendi ulusal çıkarlarına aykırı olacağını söylemişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • Mehmetx 8 ay önce Şikayet Et
  Acaba komalı nota mı...
  Cevapla
 • 654 8 ay önce Şikayet Et
  içinden siyonist evanjelist veya hindi budist şinto şamanist sapkındır bilemiyoruz güvenemiyoruz dolayısıyla türk yahudilerin orduda askerlik yapıyorlarsabunlar neye göre yemin ediyorlar cesaretle savaşırlarmı herhangi bir savaşta nedir bunların yaşama dışında amaçları öğrenmek anlamak istiyoruz
  Cevapla
 • Mehmetx 8 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar uzatmana gerek yık ne yapacaklatı belli ve 1. Dünya savaşında ne yaptıkları da belli.
  Cevapla
 • 654 8 ay önce Şikayet Et
  lütfen sizden ricam allah aşkına türk yahudilerini ermeni klisesi başkanlarını mesela fener rum patrikhanesi başkanını bunları çıkarın söyleyin sorun rusyada yapıyor 4 tane dinin başkanını çıkarıp bunların üzerine yemin ederek ülkenize sadık kalacakmısız veya ülkenizi satmak zorunda kalsaz bile bunu ülkenize haber verecekmisiz diye söylüyor herşeyin bir sorgulaması olmalıdır sonuçta kimi
  Cevapla
 • 654 8 ay önce Şikayet Et
  çünkü neden merak ediyoruz türtk yahudilerinin dini ve halkı ekseriyetinde düşünce nedir mesela siyonizmin hedeflerinin dünyada saçma sapan mesih mehdi yanlış inanış inançları olduğunu neden söylemiyor dünyada siyonistlerin her uluslararası kurumlarda devletlerde kriptolaşmışken bunlara karşı nasıl mücadele yürütüyorlar şahsen ben bir vatandaş olarak yıllardır çok merak ediyorum t
  Cevapla
 • 654 8 ay önce Şikayet Et
  şüphenilmelidir dolayısıyla doğan kasadalıya deyinki sakin olun kızmayın sizleri suçlamıyoruz ama aklımızada takılan çok sorular var sormak zorundayız meselaırak işgalinde ne yaptız neden çıkıp o zamanlar abd natoya tepki göstermediz lşimdi halktan tepki alıncamı siz çıkıp tepki gösteriyorsuz dolayısıyla insan gibi soru soruyoruz biz aklımıza takılanları kışkırtmadan sormak mecburiyetind
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR