İngiltere Başbakanı Sunak: İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyorum

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in kendisini savunma hakkına verdiği desteği yineleyerek, Gazze'de yaşanan insani krize ilişkin, "Bölgedeki durum çok trajik ve daha da kötüye gidiyor." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2023 21:27 GÜNCELLEME 20.11.2023 21:27 DÜNYA
İngiltere Başbakanı Sunak: İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyorum
İngiltere Başbakanı Sunak: İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyorum

Somali, Birleşik Arap Emirlikleri, Bill ve Melinda Gates Vakfı, Çocukların Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) ve İngiltere'nin işbirliğiyle düzenlenen Küresel Gıda Güvenliği Zirvesi, Londra'da başladı.

Zirvenin açılışında konuşan Sunak, dünyada yaşanan birçok çekişme ve çatışmanın, doğrudan yoksulları etkilediğini belirterek, İngiltere'nin, insani krizlerden etkilenenleri ve yoksulları desteklemek için maddi yardımın dışında bilgi desteği sağlayıp işbirlikleri geliştirdiğini söyledi.

Sunak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yolunda işbirliklerinin önemine işaret ederek, "Bu da sıfır açlık hedefi doğrultusunda çabalarımızı iki katına çıkarmaktan başlar. Bugün, yani 2023'te neredeyse 1 milyar insanın yeterli beslenememesi, milyonların açlıkla karşı karşıya olması, 5 yaşının altında 45 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olması doğru olamaz." dedi.

Bolluk içindeki dünyada kimsenin açlıktan ölmemesi gerektiğini söyleyen Sunak, ülkesinin Birleşmiş Milletlerin (BM) krizlere müdahale birimlerine en fazla destek veren 4 ülkeden biri olduğunu ifade etti.

"İSRAİL'İN KENDİSİNİ SAVUNMA HAKKI VAR"

Sunak, Filistinli sivillere yönelik destekleri iki katına çıkardıklarını ve İngiltere'nin, İsrail'in kendisini savunma hakkına verdiği desteği yineleyerek, "Ancak bu uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde olmalıdır. Bölgedeki durum çok trajik ve daha da kötüye gidiyor. Engelsiz şekilde insani yardımların Gazze'ye ulaşması için ve çatışmalara acilen insani ara verilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü masum sivillerin çektiği acılar sona ermeli." diye konuştu.

GIDA KRİZİYLE MÜCADELEYE 100 MİLYON STERLİNLİK DESTEK

Ukrayna tahılının Karadeniz'den dünyaya açılmasının önemine de vurgu yapan Sunak, başta Afganistan, Doğu Afrika, Sahel bölgesi ve Malavi'de olmak üzere dünyada artan gıda kriziyle mücadele için İngiltere'nin 100 milyon (Yaklaşık 3,58 milyar TL) sterline kadar destek vereceğini açıkladı.

İklim değişikliğinin de gıda teminine etki eden çatışmalar ve zorluklara sebep olduğunu söyleyen Sunak, İngiltere'nin kalıcı çözümler için çaba harcadığını belirtti.

İngiltere Başbakanı Sunak, ülkesinin, kalıcı çözüm için çocukların beslenmesine yönelik fonlar ile gıda güvenliği risklerini öngörüp müdahale etmeye yönelik teknolojilerin geliştirilmesi ve gelişmekte olan ülkelerin gıda sistemlerini güçlendirmek gibi çabalara destek verdiğini de ifade etti.

Daha dayanıklı ve besin değerleri yüksek tahıl ürünlerine yönelik çalışmalardan da söz eden Sunak, bu yeniliklerle hem yoksullara katkı sağlayacağını hem de gıda fiyatlarını düşüreceğini söyledi.

"BİRÇOK AFRİKA ÜLKESİNE GÖRE DAHA BÜYÜK EKİLEBİLİR ALANIMIZ VAR"

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da yaptığı konuşmada birçok sebepten dolayı ülkesinin her zaman gıda krizi yaşayan ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, "Somali zengin bir ülke. Birçok Afrika ülkesine göre daha büyük ekilebilir alanımız var. Ancak olumsuz koşullar hala devam ediyor." dedi.

Yönetimsel ve finansal sorunlara vurgu yapan Mahmud, "Haziran 2022'de yerel güçler ve ulusal ordu, görülmemiş bir taarruzla 70 yerleşim yerini Eş-Şebab'ın kontrolünden kurtardı. Kurtarılan bu yerler zengin ekilebilir arazilerin olduğu yerler." diye konuştu.

Mahmud, Somali devletinin bu bölgelerde yıllardır sağlanamayan hizmetleri sağlama, insani sorunları ortadan kaldırma, kalkınma ve altyapıyı geliştirme gibi çabalara giriştiğini söyledi.

Ülkesinin yıllık 30 bin ila 45 bin megavat rüzgar enerjisi üretme kapasitesi bulunduğunu belirten Mahmud, Somali'nin yılın 300 günü güneş alan bir ülke olarak güneş enerjisinde de önemli bir potansiyeli bulunduğunu anlattı.

Mahmud, yeterli bir finansal destekle Somali'nin dayanıklı altyapı, yenilenebilir enerji, tarım ve su sistemlerine yatırım yapabileceğini de ifade etti.

 

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 41 TÜMÜ
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Allah cezanı versin.Bu vahşi devleti siz kurdunuz zaten.
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  O dan gel filistine sonra onların toprağını işgal et birde israilin savunma hakı var diyen onlar gibi terörüst dür sen çok nankõr insan olamayan bir hint asılı yaratılsın i san değilsin çocuk katili birisin idam edilmem lazim filistinlileri silah vererek öldüren israilin yakalarısın israil kadar sende suçlu ve katılsın sunak senin gibi biden de idam edilmeli netenyuda idam edilmeli
  Cevapla
 • vatan 8 ay önce Şikayet Et
  O zaman biz de kuzey ırak ve kuzey suriyede taş üstünde taş, baş üstüne baş komayalım. İsrailin hakkı var ise Türkiye'nin de olmalı...
  Cevapla
 • harun fettah 8 ay önce Şikayet Et
  ingilizler dünyayı sömüren bir ülkedir yıllardan beri dünyayı kana bulayan bir devlettir zaten bunlardan başka bir şey beklemek olmaz şimdide katil İsraile destek veriyorlar konuşmaları insanı değildir neden bir katile destek veriyorlar dünyada bundan sonra bir daha adaletten bahsetmemeleri beni tedirgin ediyor
  Cevapla
 • zeynel 8 ay önce Şikayet Et
  işgalcilerin savunma hakkı olamaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR