İsrail'den esir takası adımı! Hamas'ın cevabı bekleniyor! Biden'dan 'Ateşkes' yanıtı

İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan bir analist, İsrail’in esir takası anlaşmasına “yeşil ışık” yaktığını ve Hamas'ın yanıtını beklediğini söyledi. ABD Başkanı Biden'da, anlaşmanın yakın olduğuna inandığını belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 21.11.2023 01:04 GÜNCELLEME 21.11.2023 09:35 DÜNYA
İsrail'den esir takası adımı! Hamas'ın cevabı bekleniyor! Biden'dan 'Ateşkes' yanıtı
İsrail'den esir takası adımı! Hamas'ın cevabı bekleniyor! Biden'dan 'Ateşkes' yanıtı

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırıları 45. gününde artarak sürüyor.

"HAMAS'TAN YANIT BEKLENİYOR"

İsrail devlet televizyonu KAN'a konuşan, Analist Roi Şaron, Tel Aviv yönetiminin esir takasıyla ilgili “Hamas’ın taleplerini kabul ettiğini ve karşı tarafın yanıtını beklediğini” iddia etti.

"ARTIK TOP HAMAS'IN SAHASINDA"

"Bir anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduğumuz için şu anda kritik saatlerdeyiz." diyen Şaron, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde Hamas İsrail'e bir teklif iletti ve Hamas'ın şart ve taleplerinin kabul edilmesi konusunda İsrail'de mutabakata varıldı. Artık top Hamas'ın sahasında ve Hamas'ın aslında sorumluluk ve ciddiyet göstermesi gerekiyor. Olumlu yanıt verirse doğrulanabilir bir anlaşmaya girmiş olacağız.”

İsrail’e göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

BİDEN: GAZZE'DE ESİR ANLAŞMASI YAKIN

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasına yönelik anlaşmanın yakın olduğuna inandığını belirtti.

Biden, Beyaz Saray'da her yıl düzenlenen Şükran Günü geleneği olan "hindi affetme töreni"nde Gazze'deki esirlerle ilgili soruyu yanıtladı.

"ÖYLE OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için bir anlaşmanın yakın olup olmadığına ilişkin soruya Biden, "Öyle olduğuna inanıyorum." yanıtını verdi. Biden, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı paylaşmadı ve "konuşmaya hazır olmadığını" söyledi.

ABD basını, Hamas ile İsrail arasında, Filistinli kadın ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli kadın ve çocukların serbest bırakılacağı bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

 

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 38 TÜMÜ
 • Gerçek akıncı 1 hafta önce Şikayet Et
  İsrail haritadan silinicek Amerika'nın nifusu azalıcak
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Büyük şeytan Amerika ya ait bu savaş. Bu şeytan olmasın ne İsrail nede dünya da savaşlar olur.
  Cevapla
 • abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  KATİL DANA ÇOBANLARI YERLİ KIZILDERİLİ KATİLLERİ GENLERİNİZDE VAR KATİLLİK kan içmek sizin başlıca şiarınızdır YERLİ HALK INIZDAN BULASINIZ İNŞALLAH
  Cevapla
 • Mert 1 hafta önce Şikayet Et
  İnsan katili B İ D E N cehennemi de tapuladin ateşin bol olsun.
  Cevapla
 • Efe 1 hafta önce Şikayet Et
  Bence kalıcı ateskes olmadan israil gazze sınırlarını terk edene kadar esir takası yapılmamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR