İsrail'i ipe götürecek 'kanıt'lar bu kitapta... Her fotoğraf bir delil!

Anadolu Ajansı, İsrail'in Gazze'de işlediği suçları tüm açıklığıyla ortaya koyan ve temel delil niteliğinde olan görselleri, "Kanıt" isimli kitabında topladı

ABONE OL
GİRİŞ 04.12.2023 20:04 GÜNCELLEME 04.12.2023 20:05 DÜNYA
İsrail'i ipe götürecek 'kanıt'lar bu kitapta... Her fotoğraf bir delil!
İsrail'i ipe götürecek 'kanıt'lar bu kitapta... Her fotoğraf bir delil!

İşgalci İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 6 binden fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail'in kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılara başta Batılı ülkeler olmak üzere çoğu ülke sessiz kalırken çoğu ülke ise katliamlar için "delil yetersizliği" tezini ileri sürdü.

UCM eski Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo: İsrail açıkça soykırım yapıyorUCM eski Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo: İsrail açıkça soykırım yapıyor

Söz konusu iddialar üzerine Anadolu Ajansı (AA), saldırıların başından bu yana önemli bir görev üstlenen foto muhabirleri ve kameramanların görüntülerini, uluslararası hukukta delil olması amacıyla kitaplaştırma kararı aldı.

Uzman bir ekip tarafından Türkçe, İngilizce ve Arapça hazırlanan kitap, "Kanıt" ismiyle yayımlandı.

HER FOTOĞRAF BİR BELGE

Kanıt'ta, İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçları belge niteliğindeki fotoğraflarla gözler önüne serildi.

BM Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi'ne göre kullanılması suç olan ve İsrail ordusunun Gazze'nin yoğun nüfuslu sivil bölgelerinde kullandığı beyaz fosforlu top mermilerinin fotoğrafları da kitapta yer aldı.

Kitapta ayrıca, Uluslararası Ceza Mahkemesinde Filistinli mağdurları savunan Fransız Avukat Gilles Devers'in giriş yazısı bulunuyor.

Devers, AA muhabirlerinin çektiği bu fotoğraf ve videoları, "işlenen suçları tüm açıklığıyla ortaya koyan temel deliller" olarak nitelendiriyor.

SAVAŞ SUÇLARINI DÜNYAYA DUYURAN MUHABİRLER

Kitabın önsözünde değerlendirmelerde bulunan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, 7 Ekim'den itibaren Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığındaki İsrail yönetiminin Gazze'ye başlattığı saldırıların, insan hakları temel prensiplerini ve uluslararası hukuk ilkelerini bütünüyle ihlal eden yönleriyle bugünden kayıtlara geçtiğini bildirdi.

İsrail yönetiminin, bu saldırılarla 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi'nde yer alan "savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin prensipleri" çiğneyerek uluslararası hukukun önünde hesap vermeyi zorunlu kılan savaş suçları işlemeye devam ettiğine dikkati çeken Karagöz, şunları kaydetti:

"Hastanelerin, ibadethanelerin, okulların, ambulansların, yardım kuruluşlarının, Birleşmiş Milletlere (BM) ait merkezlerin ve altyapı tesislerinin bombalanmasına kadar uzanan saldırılar, Gazze Şeridi'nde yıllardır devam eden kuşatmayı daha da sertleştirdi. Bu saldırılar ortaya koymuştur ki Başbakan Netanyahu yönetimindeki İsrail'in uluslararası hukuk ilkelerine ve BM kararlarına uygun bir şekilde 1967 sınırlarına çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulması hayati önemdedir."

İsrail’i yargılatacak dosyaya UCM savcısından ilk yorum! ‘Delil yönünden çok güçlü’İsrail’i yargılatacak dosyaya UCM savcısından ilk yorum! ‘Delil yönünden çok güçlü’

AA muhabirlerinin, saldırının ilk anından itibaren çok zor şartlarda görevlerini yerine getirerek işlenen savaş suçlarını kayıt altına aldığını ve dünyaya duyurduğunu aktaran Karagöz, şöyle devam etti:

"Uluslararası Af Örgütünün, İsrail ordusunun Gazze'nin yoğun nüfuslu sivil bölgelerinde beyaz fosforlu top mermileri kullandığını belgelediği kanıtlar arasında AA foto muhabirinin çektiği fotoğraflar da yer aldı. AA muhabirlerinin çektiği bu fotoğraf ve videolar, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Filistinli mağdurları savunan Fransız Avukat Gilles Devers'e göre, işlenen suçları tüm açıklığıyla ortaya koyan temel delillerdir. Kitap, halihazırda birçoğu taşıdığı kanıt niteliğiyle uluslararası hukuk kuruluşlarının Başbakan Netanyahu başkanlığındaki İsrail yönetimine karşı açtığı dava dosyalarına eklenen AA içeriklerine, işlenen suçların uluslararası mevzuat ve tüzükler çerçevesindeki hukuki tanımına ve bu suçlara karşı öngörülen cezai müeyyidelere yer veriyor. Kanıt ismiyle yayımlanan kitabın Başbakan Netanyahu başkanlığındaki İsrail yönetiminin işlediği savaş suçları sebebiyle uluslararası hukuk önünde hesap vermesine katkıda bulunmasını umuyor, Gazze'deki insan hakları ihlallerini aynı sorumluluk bilinciyle dünya gündemine taşıma kararlılığımızı tekrar ifade ediyoruz."

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • Abhaz54 7 ay önce Şikayet Et
  Yersen.Ümmetin gazını almak kesmek için uydurmalar.Tüm FILISTINDEN ÖZÜR DILIYORUM .Yazıklar olsun Ümmetin başındaki tüm devlet büyklerine.
  Cevapla
 • MkaraSS 7 ay önce Şikayet Et
  Komik olmayın yaw kim bu itleri yargılayacak
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  PAPAAA Bırak camiyi "Kiliseye İsrail bombaları atılırkenn " nerelerdesinnn ? İsrail korkusu Allah korkusunun önüne mi geçtii??" 21nci yüzyıl Anadolunun ve Ortadoğunun Hristiyanlaştırılması yüzyılı olacak" diyen Vatikannn ve PAPAAA !!? Irak kuzeyine gelip sözde "Kürdistan pullarında resmin" kullanılırken ortalardaydın. Şimdi nerdesin?.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM kafirler istemese de ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  KUR'AN TUR SURESİ 45-49 ; " --- Artık dehşete kapılacakları gün ile yüzyüze gelinceye kadar onları kendi halleriyle baş başa bırak. "KURDUKLARI PLANLAR O GÜN KENDİLERİNE HİÇBİR YARAR SAĞLAMAYACAK ve KENDİLERİNE YARDIM EDEN DE OLMAYACAK!" Sen rabbinin hükmünü SABIRLA BEKLE....."
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR