AB'den ABD'nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”

Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borrell AB Dışişleri Konseyi gayri resmi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada: “Ciddi olalım. NATO alakart bir askeri ittifak olamaz...” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.02.2024 16:46 GÜNCELLEME 12.02.2024 16:47 DÜNYA
AB'den ABD'nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”
AB'den ABD'nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın az ödeme yapan NATO ülkelerini Rusya’ya karşı korumayacağına dair yaptığı açıklamalarına Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den yanıt geldi.

Belçika'nın ev sahipliğinde başkent Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Konseyi gayri resmi toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yapan Borrell:

“Ciddi olalım. NATO alakart bir askeri ittifak olamaz. NATO, ABD Başkanı'nın 'mizahına' göre çalışan bir ittifak olamaz. 'Şimdi evet. Yarın hayır. Duruma göre değişir, sen kimsin?' Günden güne ABD başkanının esprilerine bağlı olarak işleyen askeri bir ittifak da olamaz. Var ya da yok” dedi. Sözlerine; “ABD seçim kampanyasında ortaya atılan aptalca bir fikir hakkında yorum yapmaya devam etmeyeceğim” ekledi.

TRUMP'IN AÇIKLAMALARI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin South Carolina eyaletinde yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde, NATO'ya karşı finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik herhangi bir Rus saldırısını engellememe tehdidinde bulunduğunu söylemişti.

Trump, ABD'nin Güney Carolina eyaletinde yaptığı seçim konuşmasında, NATO ülkelerinin liderlerinin katıldığı bir toplantıda büyük bir ülkenin liderinin yanına geldiğini ve Rusya’nın saldırısına uğrarlarsa, ödeme yapmadıkları halde ABD’nin onları koruyup korumayacağını sorduğunu açıklamıştı.

'ZORUNLULUKLARI YERİNE GETİRMEZSEN SONUÇLARA KATLANIRSIN'

NATO yükümlülüklerini yerine getirmeyen lidere cevabını kendisini dinleyen kalabalığa aktaran Trump, “Bana, eğer ödeme yapmazsak ve Rusya bize saldırırsa bizi korur musunuz? diye sordu. Ben de ona, ödemedin mi? Suçlusun. Hayır seni korumam, hatta onları ne isterlerse yapmaları için teşvik ederim. Ödemek zorundasın dedim” ifadelerini kullanmıştı.

'DEHŞET VERİCİ VE AKIL DIŞI'

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, Trump’ın ABD’nin en yakın müttefiklerinin cani rejimler tarafından işgal edilmesini teşvik ettiği ifade edilmiş, yorumlar için “dehşet verici ve akıl dışı” denilmişti. Açıklamada, Trump’ın ulusal güvenliği, küresel istikrarı ve ekonomiyi tehlikeye attığı vurgulanmıştı

KAYNAK : İHA, AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 1
  • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
    Amerika dan hala bir beklentisi olan AB lilere şaşıyorum . Deniz bitti, artık kendi ayaklarınız üzerinde duracaksınız..
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR