Milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşu Alman medyasında geniş yer aldı

Alman medyasında, milli muharip uçak KAAN'ı ilk uçuşundan övgüyle bahsedildi.

ABONE OL
GİRİŞ 22.02.2024 04:16 GÜNCELLEME 22.02.2024 09:34 DÜNYA
Milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşu Alman medyasında geniş yer aldı
Milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşu Alman medyasında geniş yer aldı

Alman Welt gazetesinin "Bu dönüm noktası, Türkiye'nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor" başlıklı haberinde KAAN'ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan için bunun ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer anlamına geldiği ifade edildi.

Türkiye'nin modern savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için giderek daha fazla çaba sarf ettiği aktarılan haberde, bunun hızla büyüyen savunma sanayisi için tarihi bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekildi.

Çift motorlu savaş uçağının, 5. nesil olarak adlandırılan ve gizlilik özelliklerine sahip bir model olduğu, bu nedenle radar tarafından tespit edilmesinin zor olduğu belirtildi.

"F-16 MODELİNİN TAMAMEN VEYA KISMEN YERİNİ ALABİLİR"

Türkiye'nin teknolojiden altyapıya, bilgi birikimi ve üretim kabiliyetine sahip çalışanlarına kadar modern savaş uçağı üretimine yönelik değerler zincirinin tamamına sahip olan dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmayı hedeflediği bu amaçla çeşitli Türk şirketlerinde modern sensörler, radarlar ve diğer silah teknolojileri geliştirildiğine işaret edildi.

Haberde KAAN'ın 2030 yılı itibarıyla Türk Hava Kuvvetlerindeki ABD F-16 modelinin tamamen veya kısmen yerini alması beklendiği vurgulandı.

"TÜRKİYE'NİN UMUT IŞIĞI"

Havacılık sitesi Flugrevue'deki haberde de KAAN'ın Türkiye'nin umut ışığı ve gökyüzündeki yeni savaş uçağı olduğu belirtildi.

Gizli özelliklere sahip Türk milli muharip uçağının, başarılı ilk uçuşunu gerçekleştirdiği aktarıldı.

Türk Hava Kuvvetlerinin gelecekteki amiral gemisi olması beklenen KAAN'ın ilk uçuşunu 13 dakika sürdüğü ve 2440 metre irtifaya çıkarak saatte 425 km hıza ulaştığı kaydedildi.

"TÜRKİYE KAAN'I SUNDU"

Frankfurter Allgemeine gazetesi de "Türkiye KAAN'ı sundu" başlıklı haberinde Türk yapımı ilk savaş uçağının ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ifade edildi.

Uçuşun tamamlanmasının ardından Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'ın X sosyal medya platformunda, "Ukraynalı şirketlerin Türkiye için çok önemli olan bu projeye katılmalarından memnuniyet duyduğunu" yazdığına dikkati çekti.

Gazete şimdiden Ukrayna'nın Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı KAAN ile ilgilendiği aktarıldı.

 

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 57 TÜMÜ
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Kardeşlerim bakın bu türkün kürtün lazın iç anadolunun egenin çerkezin Romanın. Ürünüdür birlik olursak nice mühendislik harikaları gelir Allahın izniylen. Yeterki birlik olalım . Ekonomik kriz. Terör şiddete son verelim.Birbirimize şevkatli bakalım heryerde kötüyü örnek almayalım. Bir olalım diri olalım. İnşaallah
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  240 m irtifa saatte 170 km"yle şahane gidiyordu. Mercedes gibi maşallah
  Cevapla
 • Kul insan 4 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı Türk devletinin yıkılmasına sebep olan ülkelerden birisi Almanya. Yahudi Hitler ve Yahudilerin oyununa gelen Almanya Yahudilerin işgali altında. Almanya aklını başına alırsa İslam'a girer ve Türkler ile ortak hareket edip bağımsız Almanya olabilir. Yoksa çalış çalış Yahudilere tazminata gider paraları ve dahi askeri gücü şeytan yahudi Amerika elinden asla kurtulmaz. Tarih bu!
  Cevapla
 • kılçik 4 ay önce Şikayet Et
  Yapmayın böyle iyi şeyler.İçimizde ki bizanslılar acayip üzülüyor.Hep sorardım İstanbul fethedildiğin de bunca bizanslı nereye gitti diye!Hiç bir yere gitmemişler
  Cevapla
 • Alper Göktürk 4 ay önce Şikayet Et
  yabancı övüyorsa hedef göstermek için övüyordur !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR