AB'den İsrail'e Refah çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İsrail'e Gazze'nin Refah kentindeki kara saldırılarını derhal durdurma çağrısı yaparak, aksinin AB-İsrail ilişkilerine "ağır bir baskı" getireceğini bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 15.05.2024 12:19 GÜNCELLEME 15.05.2024 12:59 DÜNYA
AB'den İsrail'e Refah çağrısı
AB'den İsrail'e Refah çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İsrail'e Gazze'nin Refah kentindeki kara saldırılarını derhal durdurma çağrısı yaparak, aksinin AB-İsrail ilişkilerine "ağır bir baskı" getireceğini bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, "AB, İsrail'e Refah'taki askeri operasyonunu derhal sonlandırması çağrısında bulunuyor. Bu operasyon, Gazze'deki insani yardım dağıtımını daha da sekteye uğratıyor ve daha fazla yerinden edilmeye, kıtlığa ve insanların acı çekmesine yol açıyor." ifadesi kullanıldı.

REFAH SALDIRISINI DERHAL DURDURMA ÇAĞRISI

Açıklamada 1 milyondan fazla sivile güvenli kabul edilmeyecek yerlere tahliye edilmelerinin söylendiği belirtilerek, "AB, İsrail'in kendini savunma hakkını tanırken İsrail'in bunu uluslararası insani hukuk uyarınca yapması ve sivillerin güvenliğini sağlaması gerekiyor." değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

"AB, İsrail'i Gazze'de zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştirmekten kaçınmaya ve Refah geçiş noktasını yeniden açmaya çağırıyor. İsrail'in Refah'taki askeri operasyonuna devam etmesi kaçınılmaz olarak AB'nin İsrail ile ilişkilerine ağır bir baskı getirecektir."

Uluslararası Adalet Divanının 26 Ocak ve 28 Mart tarihli kararlarında, İsrail'in sivillere yönelik insani yardıma izin vermesi ve bunu kolaylaştırması gerektiğinin açıkça ortaya koyulduğu vurgulanan açıklamada, "Bu bağlamda AB, Hamas'ın Kerem Ebu Salim (Şalom) geçişine yaptığı ve insani yardımın ulaştırılmasını daha da engelleyen saldırıyı da kınıyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, tüm taraflara derhal ateşkes sağlanması ve tüm esirlerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

 

 

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Erdal 6 gün önce Şikayet Et
  onlar tarih boyunca İslam'a karşı hep birlik icindeydi halada devam ediyor edecektirde önemli olan senin ne yaptığın sen hala onlardan medet umuyorsun İslam dünyası uyusmus beyinler kolelesmistir adamlar bunları yapmak için ucyuz senedir çalışıyor durmadan bugün hiç kimse gerçek tarihi bilmiyor çünkü okumuyoruz dinlemiyoruz dikkate almıyoruz anladigimizda iş işten geçecek olan olmuş olacak
  Cevapla
 • YALÇIN 1 hafta önce Şikayet Et
  Sizin hepinizin İsrail ABD İngiltere Avrupa Allahın laneti üzerinize olsun
  Cevapla
 • vatan 1 hafta önce Şikayet Et
  ilişkiler kopar bile diyemiyorlar baskı getirecekmiş . anca kelime oyunu yaparsınız şeytanlar birliği
  Cevapla
 • cahit 1 hafta önce Şikayet Et
  Katil yamyamlar üfür ehli tek millettir Müslüman a karşı savaşta tek millet oluyorlar mal esef Müslüman lar birlik olamıyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR