İsrail medyası duyurdu! Türkiye dünyanın en kapsamlı adımını attı

Türkiye'nin İsrail'le ticareti kesme hamlesinin sonucunu inceleyen İsrail medyası, Türkiye'nin dünyanın en kapsamlı adımını attığını yazdı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.05.2024 17:12 GÜNCELLEME 15.05.2024 17:13 DÜNYA
İsrail medyası duyurdu! Türkiye dünyanın en kapsamlı adımını attı
İsrail medyası duyurdu! Türkiye dünyanın en kapsamlı adımını attı

 HABER7

İsrail'in Gazze'de katliama başladığı 7 Ekim'den bu yana uluslararası alanda en sert tepkiyi gösteren Türkiye, son olarak İsrail'le tüm ticaretini durdurma kararı aldı. Türkiye, 2 Mayıs'tan itibaren İsrail ile olan ihracat ve ithalatını tamamen durdurdu. Türkiye'nin hamlesi İsrail'de şaşkınlığa neden olurken, kararın yankıları İsrail'de tartışılmaya devam ediyor. 

ŞOK ETKİSİ OLUŞTURDU

İsrail'de yayın yapan The Jerusalem Post gazetesinde bugün yayınlanan Türkiye'nin İsrail'le ticareti kesme kararının sonuçları üzerine yapılan haberde, Türkiye'nin kararının İsrail'deki fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi. Ticaret yasağının pek çok kişi için 'Şok etkisi' oluşturduğunun ifade edildiği haberde, İsrail'le alüminyum ve inşaat malzemeleri ticareti yapan Türk Yahudisi Rami Simon'un "Son iki haftadır her şey durdu. Normal iş yapamayız" dediği belirtildi.

DÜNYANIN EN KAPSAMLI ADIMLARINDAN BİRİ

Türkiye'nin ithalat ve ihracat yasağı kararının önemine vurgu yapan The Jerusalem Post, "Kapatma, herhangi bir ülkenin İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşa karşı çıkmak için attığı en kapsamlı adımlardan biri." ifadelerini kullandı.

Öte yandan haberde Türkiye'nin dünyanın yedinci büyük gıda üreticisi olduğu makarna ve çikolata da dahil olmak üzere İsrail'de tüketilen bazı temel gıdaların ana kaynağı olduğu belirtilirken, önümüzdeki aylarda ateşkes anlaşmasına varılması halinde mevcut üretimin kurtarılabileceği söylendi. 

KAYNAK : Haber7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 124 TÜMÜ
 • İbrahim volkan 6 gün önce Şikayet Et
  İyide Türk Yahudi neden ülkemizdeki malı ticaret ederek İsrail'e ulaştırsınki. Başka bir yolla yapacak belliki ülkeden sınır dışı ve ticaretin tamamen durdurulması önünün kesilmesi gerekiyor. Ülkemde İsrailli Yahudi kuş dahi istemiyorum. Hepsi ölsün kargalara köpeklere yem olsun
  Cevapla
 • Tırcı 6 gün önce Şikayet Et
  Şerafettin bana sorarsan kahrolsunlar yok olsunlar dünya rahatlar Yahudi toplumu dünyanın başına bela
  Cevapla
 • SeLina Erenler 6 gün önce Şikayet Et
  ALLAH Önce İsrail Kafir Siyonist Teröristleri Sonra da Amerika Kafirlerini Yok Etsin insALLAH, Şuursuz Şeytanlar
  Cevapla
 • Ecem Venohr 5 gün önce Şikayet Et
  Amin bu iki Si yüzunden Dunya huzuru yok
  Cevapla
 • .... 6 gün önce Şikayet Et
  Teşekkürler..iyi karar.
  Cevapla
 • Mustafa 6 gün önce Şikayet Et
  Rabbin kahru perişan eylesin gece kalınmış bir hamle ama yinede rabbim razi olsun israille savaş durunca tekrar alış veriş yapilmasin ummetin boğazından gecen helal insanların emekleri olsun islam yaşamak bu olsa gerek herdaim lanetlenmiş o köpekleri elin tersi ile itmek gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR