Reisi'ye sabotaj mı yapıldı? İran'dan yeni açıklama geldi

İran Genelkurmay Başkanlığı'nın, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin raporunda, elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 30.05.2024 02:25 GÜNCELLEME 30.05.2024 10:00 DÜNYA
Reisi'ye sabotaj mı yapıldı? İran'dan yeni açıklama geldi
Reisi'ye sabotaj mı yapıldı? İran'dan yeni açıklama geldi

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin ikinci ön inceleme raporunu yayımladı.

İRAN İKİNCİ ÖN İNCELEME RAPORUNU YAYIMLADI

Kaza geçiren helikopterin bakım ve onarım kayıtlarının incelendiği ve bu konuda bir soruna rastlanmadığı, kazadan 69 saniye öncesine kadar da mürettebatla iletişimde herhangi bir acil durum veya kesintinin bildirilmediği ifade edildi.

 Reisi'nin helikoptere binmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı Reisi'nin helikoptere binmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı

Reisi'nin naaşı da Kasim Süleymani gibi yüzüğünden tanındıReisi'nin naaşı da Kasim Süleymani gibi yüzüğünden tanındı

Helikopterin, ilk uçuş güzergahları olan Tebriz'den Ağbend Köprüsü ve Kızkalesi Barajı'na havalandıktan sonra hava durumunun görsel uçuş koşulları için uygun olduğu ancak elde edilen belgeler ve diğer 2 helikopterin pilot ve yolcularının ifadeleri doğrultusunda dönüş güzergahındaki hava durumunun kazaya etkisinin daha detaylı araştırılması gerektiği bildirildi.

SABOTAJ VEYA HERHANGİ BİR BULGU TESPİT EDİLMEDİĞİ VURGULANDI

Helikopterin kalıntıları ve parçaları üzerinde yapılan incelemeler ve alınan numunelere göre, sabotaj veya elektronik harp müdahalesine dair herhangi bir bulgu tespit edilmediği vurgulandı.

Kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılışı töreninden dönerken geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Kazada Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile birlikte 8 yetkili de yaşamını yitirmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, 24 Mayıs'ta yayımladığı kazanın nedenlerini araştıran ilk ön inceleme raporunda, helikopterin parçalarında mermi veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığını bildirmişti.

 

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 75 TÜMÜ
 • EVET ! 2 hafta önce Şikayet Et
  Düşünmez misiniz...Komşuları ile Barışan, Petrolü Millileştiren gidiyor!
  Cevapla
 • Önce EMNİYET 2 hafta önce Şikayet Et
  siz filistine göz yumarsınız, düşmana düşman diyemezsiniz kılıcınız masum müslümanlara keskinsiniz, size güvenilmez, kendi çöplüğünüzde öldünüz.
  Cevapla
 • Okur 2 hafta önce Şikayet Et
  Eh nedir lazer mi. Siz daha çok yakıtta çapak sıkılmamış somun vida arayın.
  Cevapla
 • CCC 2 hafta önce Şikayet Et
  Sinsi olanın konuşması da sinsi olur.
  Cevapla
 • Yakut 2 hafta önce Şikayet Et
  Elktronik Harp. Elktronik saldırıya karsi koymaktir.Helikoptere bir elektronik karistirici sinyalin gonderdigini nereden biliyorsun, molla? Helikopterde Elint tespit cihazımı var? Daha dogrusu Nevigasyon cihazi veya kara kutusu yok..! (EH) Saldırı si yokmus..! Hikaye..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR