Hamas, BMGK'dan geçen ateşkes teklifini kabul etti

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden geçen Gazze Şeridi'nde üç aşamalı ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurdu. İsrail, daha önce yaptığı açıklamalarda, söz konusu teklife sıcak bakmadıklarını ifade etmişti.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2024 13:02 GÜNCELLEME 11.06.2024 13:25 DÜNYA
Hamas, BMGK'dan geçen ateşkes teklifini kabul etti
Hamas, BMGK'dan geçen ateşkes teklifini kabul etti

ABD Başkanı Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta açıkladığı Gazze Şeridi'nde üç aşamalı ateşkes teklifine uluslararası destek talep eden karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunuldu. Karar tasarısı, 14 lehte ve 1 çekimser (Rusya) oyla kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyi'nden tarihi Filistin kararı! Resmen kabul edildiBM Güvenlik Konseyi'nden tarihi Filistin kararı! Resmen kabul edildi

Dışişleri'nden son dakika BMGK açıklaması!Dışişleri'nden son dakika BMGK açıklaması!

HAMAS KARARI KABUL ETTİ

BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamanın ardından Hamas, BMGK'de kabul edilen kararı kabul ettiğini duyurdu. Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri, detayları görüşmek üzere müzakereye hazır olduklarını söyleyerek, İsrail'in buna uymasını sağlamanın Washington'a bağlı olduğunu sözlerine ekledi. Zuhri, "ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayarak işgali derhal sona erdirmeye konusundaki taahhütlerini yerine getirmek için gerçek bir sınavla karşı karşıya." dedi.

ÜÇ AŞAMALI ATEŞKES TEKLİFİ NELERİ KAPSIYOR?

ABD Başkanı Biden'ın geçen ayın sonunda açıkladığı üç aşamalı ateşkes planının birinci aşaması, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlar karşılığında serbest bırakılmasıyla birlikte altı aylık ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze'nin yerleşim yerlerinden çekilmesi ve Filistinli sivillerinin yaşadıkları yerlere dönmesini içeriyor. İlk aşama ayrıca, Gazze Şeridi'ne insani yardımların güvenli bir şekilde girişini öngörüyor.

Teklifin ikinci aşaması, Gazze'de kalan rehinelerin İsrail ve Hamas arasında düşmanlığın kalıcı olarak sona erdirilmesine yönelik bir anlaşma ile serbest bırakılmaları ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini içeriyor.

Üçüncü aşamada ise, Gazze'de bir yeniden inşa planı ve hayatını kaybeden rehinelerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmeleri yer alıyor.

İsrail, söz konusu teklife çok sıcak bakmıyor.

İsrail'den ateşkes açıklaması: Şartlarımız yerine getirilmezse kabul etmeyizİsrail'den ateşkes açıklaması: Şartlarımız yerine getirilmezse kabul etmeyiz

KAYNAK : İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 61 TÜMÜ
 • Hamddd 1 gün önce Şikayet Et
  Bu kafirlere güvenmiyorum. Filistinli kardeşlerimizi Allah korusun...
  Cevapla
 • Yorumcu 1 gün önce Şikayet Et
  israyil sadece șimdi deyil bin sene. ikibin sene öncede hep barıșı bozan insanlar olmușdur. Sadece zor durumda barıș isderler fırsat kolayana kadar. Fırsatı buldukları an barıșı bozmușlardır lanetli ırktan ne beklenir. Bu masonlar șeytana tapan ülminatu kime hizmet ediyo insanlar haala anlamıyomu. Bunlar yeryüzünün bozguncularıdır. Deccal uyandıgı da ilk secde edeceklerde yahudilerdir.
  Cevapla
 • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
  yahu hamas kabul etse ne etmese ne ,yahudi zalimlerin gözü kara bulanmış adamlar illa cehenneme Zümer olmak istiyorlar
  Cevapla
 • Sabahattin 1 gün önce Şikayet Et
  hamas asla imza atmasın İsrail tamamen çekilecek ve işgal etiği yerleri versin ve bütün zararları karşılasın
  Cevapla
 • Vatandaş 2 gün önce Şikayet Et
  Bunlara tarihi bir ders verme vakti gelmedi mi? Elbet o vakit de gelece ama o zaman onlara acımayacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR