Amerikalı Müslüman avukata Gazze ambargosu

Amerikalı Müslüman 26 yaşındaki avukat Jinan Chehade, Filistin'i destekleyen paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle işe alınmamasına ilişkin, "Filistin'e desteğimi terörizm olarak yaftaladılar." ifadesini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2024 14:49 GÜNCELLEME 11.06.2024 15:09 DÜNYA
Amerikalı Müslüman avukata Gazze ambargosu
Amerikalı Müslüman avukata Gazze ambargosu

Georgetown Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun 26 yaşındaki Jinan Chehade, kariyerinde ilk adımlarını atmaya hazırlanırken Filistin'i desteklediği için başına gelenleri ve verdiği hukuk mücadelesini anlattı.

Annesinin Faslı, babasının ise Lübnanlı bir cami görevlisi olduğunu aktaran Chehade, doğup büyüdüğü Bridgeview bölgesinin "küçük Filistin" olarak tanımlandığını söyledi.

Chehade, Filistin meselesini çocukluğundan beri bildiğini vurgulayarak, "Büyüdüğüm yer beni olduğum kişi haline getirdi. Hukuk Fakültesine gitmemin sebebi de bu. 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Müslüman ya da Arap olduğumuz için sürekli şeytanlaştırılıyorduk." dedi.

5 yaşından beri Gazze'de yaşananlara karşı düzenlenen gösterilere katıldığına işaret eden Chehade, kendi toplumuna karşı kullanılan hukuku bir farklılık yaratabilmek için tercih ettiğini belirtti.

"FİLİSTİN'E DESTEĞİ TERÖRİZM OLARAK YAFTALADILAR"

Chehade, ABD'nin önde gelen hukuk firmalarından Foley ve Lardner'da işe kabul edilmesinin ardından mesaiye başlamasına saatler kala bilgilendirme toplantısına çağrıldığını aktararak, şunları kaydetti:

"İlk başta bunu Gazze'de olanları ve Lübnan'daki ailem ile Filistin'deki akrabalarıma ilişkin endişelerimi anlatabileceğim bir fırsat olarak gördüm. Ancak toplantıya gittiğimde ortam hiç de öyle değildi. Filistin ile alakalı sosyal medyamdaki paylaşımlarımın sorgulandığı düşmanca bir ortam vardı. Kimliğim ve geçmişim hakkında sorular yöneltildi. Filistin'e yönelik paylaşımlarım satır satır sorgulandı ve başvurum bu yüzden reddedildi. Filistin'e desteğimi terörizm olarak yaftaladılar."

Söz konusu şirkette İsrail'e desteğini açıkça belirten kişilere aynı şekilde davranılmadığını aktaran Chehade, bunun çifte standart olduğunu dile getirdi.

Chehade, başvurusunun reddedilmesi kararı karşısında yıkıldığını belirterek, "Bunun üzerine ben de yasal yollarla mücadele etme kararı aldım. Şirketlerin hesap vermeden ayrımcılık yapamayacağını, Filistin'i destekleyen birinin sadece insan haklarını savunduğu için bir kenara atılamayacağını göstermek amacıyla bir emsal oluşturmak istedim." ifadelerini kullandı.

"PİŞMAN DEĞİLİM"

Foley ve Lardner'ın şahsına yönelik uyguladığı ayrımcılığa karşı mücadelesini federal mahkemeye taşıdığını aktaran Chehade, "Filistin'i savunduğum için pişman değilim. Özellikle bu dönemde sessiz kalmanın suça ortak olmak olduğunu düşünüyorum." dedi.

Chehade, "Tek umudum adaletin yerini bulması ve başka birinin daha sesini yükseltmesi halinde ayrımcılığa uğramaması. Vergilerimiz doğrudan soykırımı finanse ediyor. Bu yüzden soykırıma karşı sesimizi yükseltmek ve ön saflarda yer almak her zamankinden daha önemli." diye konuştu.

KAYNAK : AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 3
 • Hakan TAŞÇI 1 gün önce Şikayet Et
  Filistin'i destekledikleri için işsiz kalan insanlar Müslüman ülkelerine göç edip orada iş verilsin Müslüman ülkeleri kalkındırsınlar Filistin'e özgürlük gelecek bağımsızlık gelecek inşallah Amerika ve Yahudiler yok olacaklar dünyaya barış ve huzur birleşen insanlarla gelecek ENGEL OLAMAYACAKSINIZ.
  Cevapla
 • Abdullah 2 gün önce Şikayet Et
  Seni Allah (cc) sevsin gerisinin önemi yok kardeşim...
  Cevapla
 • Bjk1903 2 gün önce Şikayet Et
  Rizki veren ALLAH CC .. inşeallah en güzel yerden ve daha kaliteli bir iş teklifi alirsin.amin
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR