Hamas: Ateşkes planındaki değişiklik taleplerimiz itirazı gerektirmiyor

Hamas'tan üst düzey bir yetkili, ateşkes önerisinde talep ettikleri değişikliklerin itirazı gerektirmediğini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 16:57 GÜNCELLEME 13.06.2024 17:10 DÜNYA
Hamas: Ateşkes planındaki değişiklik taleplerimiz itirazı gerektirmiyor
Hamas: Ateşkes planındaki değişiklik taleplerimiz itirazı gerektirmiyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta duyurduğu Gazze'de 3 aşamalı ateşkes planı üzerinde çalışmalar sürüyor. Üst düzey bir Hamas yetkilisi İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, Hamas'ın ABD tarafından sunulan ateşkes planında talep ettiği değişikliklerin "önemli olmadığını" ifade etti.

Adı açıklanmayan Hamas yetkilisi, anlaşmaya göre İsrail hapishanelerinden serbest bırakılacak mahkumların uzun süreli hapis cezasına çarptırılmış 100 Filistinliden oluşmasını talep ettiklerini söyledi. Hamas yetkilisi, İsrail'in hazırladığı belgede uzun süreli cezalara çarptırılan 100 mahkumun kapsam dışında tutulduğu, serbest bırakılacakların yalnızca 15 yıldan az cezası kalan mahkumlarla sınırlandırıldığını vurguladı. Yetkili, "Hamas liderliğine göre itirazı gerektirecek önemli bir değişiklik yok. Taleplerimiz arasında Gazze'nin yeniden inşası, sınır geçişlerinin açılması da dahil olmak üzere ablukanın kaldırılması, insanların hareketine izin verilmesi ve ürünlerin kısıtlama olmaksızın girişinin sağlanması yer alıyor" şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Katar'da yaptığı açıklamada, Hamas'ın ateşkes için talep ettiği değişikliklerin bazılarının uygulanabilir olduğunu, bazılarının da ise uygulanabilir olmadığını ifade etmişti.

KAYNAK : İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Hakan TAŞÇI 1 ay önce Şikayet Et
    Filistinlilerin ve gazzelilerin hakları İsrail şartsız Gazzeden çekilmeli Batı Şeria Gazze birleştirilerek diğer illeri de birleştirilerek bağımsız Filistin Devleti kurulmalı esirler derhal serbest bırakılmalı öözellikleisraill zulmü altında bulunan Filistinli esirler işgale uğrayan zulüm yapılan ablukaya alınan soykırıma uğrayan filistin'dir İsrail'e gerekli baskılar yapılmalı şartsız
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR