Putin'in son hamlesi ortalığı karıştırdı! Güney Kore, ABD ve Japonya alarma geçti!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in tarihi Kuzey Kore ziyaret, 3 ülkeyi harekete geçirdi. Güney Kore, ABD ve Japonya, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.06.2024 11:55 GÜNCELLEME 24.06.2024 13:40 DÜNYA
Putin'in son hamlesi ortalığı karıştırdı! Güney Kore, ABD ve Japonya alarma geçti!
Putin'in son hamlesi ortalığı karıştırdı! Güney Kore, ABD ve Japonya alarma geçti!

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Jung Pak, Güney Kore Strateji ve İstihbarattan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Cho Koo-rae ve Japonya'nın Asya ve Okyanusya İlişkilerinden Sorumlu Genel Direktörü Namazu Hiroyuki, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyaretinde tarafların aldığı kararlara ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Ortak açıklamada, "ABD, Güney Kore ve Japonya, Rusya ile Kuzey Kore arasında derinleşen askeri işbirliğini en güçlü şekilde kınamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu işbirliğinin, "Kuzey Kore'den Rusya'ya süregelen silah sevkiyatını da kapsadığına, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin birçok kararını ihlal ettiğine ve hem kuzeydoğu Asya'da hem de Avrupa'da istikrarı tehdit ettiğine" işaret edildi.

Pyongyang ve Moskova arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzalanmasının, Kore Yarımadası'nda barışı korumak isteyen taraflar için ciddi endişeye neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ABD, Güney Kore ve Japonya'nın, "Kuzey'den gelen tehditlere" karşılık diplomasi ve güvenlik alanında işbirliğini güçlendireceği belirtildi.GÜNEY KORE DEVLET BAŞKANINDAN 'TEYAKKUZDA OLUN' TALİMATI

Öte yandan Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Başkanlık Ofisi Sözcüsü Lee Do-woon, Rusya ile Kuzey Kore arasında imzalanan kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki anlaşmanın askeri ve ekonomik sonuçları için hazır olunması gerektiğini bildirdi.

Pyongyang ve Moskova arasında "derinleşen askeri işbirliği nedeniyle artan güvenlik endişelerine karşı sıkı teyakkuzda" olunması gerektiğini vurgulayan Yoon, "Kore Yarımadası'nı çevreleyen güvenlik durumu vahim olduğundan sağlam bir güvenlik hazırlığı içinde olmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN'İN TARİHİ KUZEY KORE ZİYARETİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Haziran'da Kuzey Kore'ye resmi ziyarette bulunmuş, taraflar arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzalanmıştı.

Putin, anlaşmayla taraflardan birinin saldırıya uğraması halinde diğerinin askeri yardımda bulunmasını taahhüt ettiğini belirtmiş, ancak "ittifak" sözcüğünü kullanmaktan kaçınmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise anlaşmayı "pakt" olarak niteleyerek, ilişkilerin "yüksek ittifak" seviyesine yükseltildiğini vurgulamıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 60 TÜMÜ
 • Asiltürk 2 hafta önce Şikayet Et
  Diktatör devlette savaşi bir kişi çikarta bilir, şuanki Putin savaşi gibi....
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Niye ABD nin diğer üikelerle geliştirdiği asker işbirliği oluyorda rusyanın neden olmasın yemediniz değilmi
  Cevapla
 • Rusya oyar 2 hafta önce Şikayet Et
  Rusyaya ve kuzey koreye saldırabilirsiniz, Ama son saldırınız olur.
  Cevapla
 • Levent 2 hafta önce Şikayet Et
  Japonya sen ne ayaksın biz seni Amerika düşmanı bilirdik
  Cevapla
 • Adnan 2 hafta önce Şikayet Et
  Japonya İsrail'e destek vermişti ABD milyon japonu katletti ama düşmanı ABD bin kuklası olmuş.abd nin düşmanı dostumdur.helal sana Putin. ABD katilinin söz geçiremediği tek lidersin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR