Orban'dan Türkiye övgüsü: Bunu başarabilen tek ülke!

Orban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesine dair yaptığı açıklamada, “Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında taraflar arasında başarıyla arabuluculuk yapan tek ülkedir” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 10.07.2024 15:08 GÜNCELLEME 10.07.2024 15:22 DÜNYA
Orban'dan Türkiye övgüsü: Bunu başarabilen tek ülke!
Orban'dan Türkiye övgüsü: Bunu başarabilen tek ülke!

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesine dair yaptığı açıklamada, “Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında taraflar arasında başarıyla arabuluculuk yapan tek ülkedir” dedi. Orban, Ukrayna barış misyonunda Erdoğan'dan destek istediğini vurguladı.

Macaristan Başbakanı Orban, NATO Zirvesi vesilesiyle bulunduğu Washington'da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmeye dair sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Orban paylaşımında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, barış misyonumuz için önemli bir ortaktır. Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında savaşan taraflar arasında başarıyla arabuluculuk yapan tek ülkedir” ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN'DAN BARIŞ MİSYONUMUZA DESTEK OLMASINI İSTEDİM"

Görüşmenin ardından videolu mesaj da yayınlayan Macar lider, “Burası Washington. Burada barış misyonuna devam ediyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile görüşmem az önce sona erdi. En önemli gündem maddesi, Rusya-Ukrayna savaşıydı. Bu savaş, beklenildiği üzere yeni ve her zamankinden daha vahşi bir safhaya girdi. Acıyı sona erdirmek istiyorsak barışa ve barış girişimlerine ihtiyacımız olduğu açık.

TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ BİR OYUNCU

Türkiye, savaş sırasında barışın tesisinde vazgeçilmez bir oyuncu olduğunu zaten kanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’deki tahıl sevkiyatları konusunda Rusya-Ukrayna anlaşmasını sonuçlandırabilen tek başarılı devlet adamı oldu. Cumhurbaşkanı’ndan (Erdoğan'dan) barış misyonumuzda bize destek olmasını istedim. Savaşan tarafların pozisyonları halen birbirine uzak. Ancak barışın dostları güçlerini birleştirirse birlikte barış istikametinde bir sonraki adımı atabiliriz” dedi.

ORBAN'IN BARIŞ MİSYONU

Macaristan Başbakanı Orban, ülkesinin 1 Temmuz itibarıyla AB Konseyi Dönem Başkanlığını devralmasının ardından Ukrayna için bir barış misyonu başlatmış, 2 Temmuz’da Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 5 Temmuz’da Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Temmuz’da da Pekin'de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya gelmişti. AB liderleri, Orban’ın Moskova ziyareti için Brüksel’den yetki almadığını ve AB’yi temsil etmediğini açıklamıştı.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Çünkü abd ve avrupa savaşın büyümesini istiyor. Belâlarını rusyadan bulacaklar inşallah
  Cevapla
 • Hungary 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizi övüyon ama İsrail'e destek veriyon.Bi nalına, bı mıhına siyaseti..
  Cevapla
 • Kul insan 1 hafta önce Şikayet Et
  Reis, lütfen uzak dur. Yahudiler ile Ruslar danışıklı dövüş yapıyorlar diye düşünüyorum. İki tarafta Türklerin topraklarını işgal için harekete geçtiler. Yahudiler, işgal ettikleri Amerika İngiltere Batı Avrupa 'yı emelleri için kullanıyor. Ukrayna İsrail Yunanistan ve terör örgütleri hepsi yem. Çare çözüm şudur ki ülkemizde Yahudilerin varlığı yok edilmelidir. Kimseye acımayın.
  Cevapla
 • Doğan Uysal 1 hafta önce Şikayet Et
  Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'ye nasip eden Rabbime sonsuz şükürler olsun, iyi ki varsın Cumhurbaşkanım
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya Filistin
  Cevapla
 • Kerem 1 hafta önce Şikayet Et
  Adamlarda nükleer sillah var nukler silahın yoksa birşey yapamazsın oyuzden nukler sillah yapmak için de nukler santrele ihtiyaç. Var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR