Liseye geçiş sınavı zor olacak!

Bu yılın haziran ayında yapılacak liseye geçiş sınavı sorularının çok zor olacağını söyleyen MEB yetkilisi Bayram Çetin, "Ezber bilgi değil, analitik düşünme bekliyoruz” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 02.02.2018 11:23 GÜNCELLEME 02.02.2018 11:52 EĞİTİM
 Liseye geçiş sınavı zor olacak!
Liseye geçiş sınavı zor olacak!

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Antalya Belek’te yapılan 17’nci geleneksel sempozyumuna katılan Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, liseye geçiş sınavıyla ilgili konuştu.

Çetin, bu yıl ilk kez uygulanacak bu sistemin 2 Haziran’da yapılacak ve tüm öğrencilerinin katılımına açık sınavının sorularının nasıl olacağı ve öğrenciler nelere dikkat etmeleri gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre Çetin, "Bu seçme sınavı olacak ve en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçeceğiz. Sorular çok zor olacak. Sorular öğrencilerin yüzde 50’sine, 60’na hiç hitap etmeyecek. Bu da doğal, biz üst grup öğrenciyi seçeceğiz.

Sınav 40 sayısal, 50 sözel olmak üzere 90 sorudan oluşacak. 2 oturumda yapılacak. Soruları gerçek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde oluşturacağız. Bilginin ezberlenmesini istemiyoruz, analitik düşünme bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Bu yıl TEOG yerine getirilen sistemle, 8’inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci liselere yerleşecek. Bu öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alan yaklaşık 600 okula, geri kalan yüzde 90’ı ise adresine göre yerleştirilecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah hayırlı olur. Ama pek de olacak gibi değil açıkça ZOR denilen bir sistem
  Cevapla
 • Muhittin 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni Eğitim sistemi hayırlı olsun
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  çocuklarada ona göre eğitim verseydiniz. yap boz oyunu gibi bu ne ya
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR