Üniversiteler bu dönem açılacak mı? YÖK üniversiteler hakkında yeni açıklama yaptı!

YÖK koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitime uzaktan öğretim ile devam ediyor. Yüz yüze eğitimi yarıda kalan öğrenciler üniversitelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Aileler ve öğrenciler tarafından beklenen açılma YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapıldı. Üniversitelerde bahar dönemi tatil edildi. Bahar dönemi tatil edilen üniversitelerde eğitim ne zaman başlayacak? İşte yapılan açıklamalar...

ABONE OL
GİRİŞ 03.04.2020 09:53 GÜNCELLEME 03.04.2020 09:53 EĞİTİM
Üniversiteler bu dönem açılacak mı? YÖK üniversiteler hakkında yeni açıklama yaptı!
Üniversiteler bu dönem açılacak mı? YÖK üniversiteler hakkında yeni açıklama yaptı!

Bilim Kurulu tavsiyesiyle okulların tatili 30 Nisan tarihine kadar uzatılmıştı. Alınan bu karardan sonra YÖK tarafından üniversitelerin eğitim durumuyla ilgili yapılacak açıklama bekleniyordu. Açıklama yapan Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bahar dönemi eğitim- öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim imkanlarıyla yapmaya karar verdiklerini duyurdu. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını ifade eden YÖK Başkanı Saraç ” Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulmayacak program, ders ve uygulamalı dersler yaz aylarında tamamlanacak.” dedi. Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylar için “ daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır” diyen Saraç, 2020 YKS’nın  (üniversite sınavı) 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

 

İSTEYEN ÖĞRENCİLER KAYITLARINI DONDURABİLECEK!

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabileceğini açıkladı. İşte YÖK tarafından yapılan yazılı açıklama;

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs tedbirleri sebebi ile yüz yüze eğitim veremeyen üniversitelerde bahar dönemi tamamen tatil edildi. Üniversitelerin hazırladığı 2019-2020 akademik takvimine göre bahar dönemi eğitim 15-17 Mayıs tarihleri arasında kapanacaktı. Üniversitelerin açılma tarihi ile ilgili henüz resmi bir  bilgi paylaşılmazken YÖK Başkanı Saraç,” Bu sene Bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları ile sürdürmeye karar verdik. Yani bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.” dedi. Açıklamasının devamında uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları altında sunulamayacak programları ve uygulamaları dersleri yaz aylarında belirledikleri tarihlerde tamamlayacaklarını ifade eden Saraç “ Diğer bir ifade ile bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yüksek öğretiminin yaz okulu tecrübesi üniversitelerimiz için son derece değerli bir imkan sunmaktadır.”dedi.

UZAKTAN EĞİTİM NE KADAR DEVAM EDECEK?

23 Mart Pazartesi günü öğrencilerin eğitim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve yaşanan sürecin en kayıpla atlatılması için üniversiteler uzaktan eğitime başladı. Yüksek Öğretim Kurumu bünyesinde farklı üniversitelerden alanında uzman hocalar tarafından geliştirilen” Yüksek öğretimde Dijital Dönüşüm Komisyonu” tarafından hazırlanan  Pandemi Dönemi Uzaktan Öğretim Uygulamaları öğrencilerin  öğrenme süreçlerinin kesintiye uğramasının önüne geçmek amacıyla uygulamaya konuldu. Üniversitelerde yüz yüze eğitime tamamen durdurulmasıyla öğrencilerin bahar dönemi sonuna kadar ( 15-17 Mayıs) tarihine kadar uzaktan eğitime devam etmesi bekleniyor.

 

DGS SINAVI ERTELENDİ!

Meslek Yüksek Okulları ve Açık Öğretim ön lisans programlarından mezun olan adayların lisans eğitimi almak için başvurduğu DGS sınavı koronavirüs tedbirleri kapsamında  9 Ağustos 2020 tarihine ertelendi. 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR