KYK burs ve kredi başvuru yapma | KYK yurt ve burs başvurusu E-devlet nasıl yapılır?

KYK burs ve kredi başvuruları 28 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında alınacak. Üniversite eğitimleri boyunca devlet tarafından verilen burs ve kredi imkanından faydalanmak isteyen isteyen öğrenciler KYK başvuruları e-Devlet’ten nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyor. İşte adım adım Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru yapma yöntemi...

ABONE OL
GİRİŞ 29.10.2020 09:58 GÜNCELLEME 29.10.2020 09:58 EĞİTİM
KYK burs ve kredi  başvuru yapma | KYK yurt ve burs başvurusu E-devlet nasıl yapılır?
KYK burs ve kredi başvuru yapma | KYK yurt ve burs başvurusu E-devlet nasıl yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından önlisans ve lisans öğrencilerine Yükseköğretim kurumlarında eğitim aldıkları sürece verilecek burs başvurularının tarihleri merak ediliyordu.  Salgın sebebiyle geciken süreçle ilgili Bakanlıktan yeni bir açıklama yapıldı ve başvuruların başladığı duyuruldu. KYK burs ve kredi değerlendirme süreçleri  öğrencilerin ailesinin ekonomik durumu, eğitim durumu, ailede okuyan çocuk sayısı vb. kriterler baz alınarak sonuçlanıyor. Başvuru yapmak için sabırsızlanan adaylar KYK burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını araştırıyor. Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. İşte Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuru tarihleri….

 

 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları 28 Ekim- 3 Kasım  tarihleri arasında 7 gün boyunca yapılabilecek. Başvurular 3 Kasım Salı günü saat 23. 59  tarihine kadar sürecek. Başvuru sırasında yaşanacak bir sorunu önleyebilmek için öğrencilerin E-devlete giriş yaparak okul/bölüm, hazırlık ve kayıt gibi eğitim bilgilerini kontrol ederek bilgilerinde hata olmadığını teyit etmeleri gerekiyor. Eksik veya hatalı bilgi bulunan öğrenciler YÖKSİS üzerinden bilgilerini güncelleyebilir.

 

 

E-DEVLET KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

KYK burs ve kredi başvuruları açıklanan 28 Ekim 3- Kasım  doğrultusunda e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilecek.. e-Devlet şifresi bulunmayan üniversite öğrencileri en yakın PTT şubesine giderek kimlikleri ile birlikte e-Devlet şifresi oluşturuyor. e-Devlet şifresi bulunmayan adaylar internet bankacılığı, mobil imza, e-imza ile e-Devlete giriş yapabilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvurusu yapacak adaylar e-Devlet’te bulunan KYK başvuru formundaki ekonomik, sosyal eğitim durumlarını içeren bilgileri eksiksiz olarak doldurarak başvurularını tamamlayabilir.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU KİMLER YAPACAK?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı  yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanabilecek öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK burs, kredi ve yurt başvuru şartları neler, kimler başvurabilir ve alabilir?

Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

Vakıf Üniversitesi öğrencileri,

Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,

Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan

2020 KYK BURS VE KREDİ ÜCRETİ  NE KADAR? 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilerin önlisans ve lisans eğitimi hayatları boyunca faydalandığı burs ücreti 2020 yılı itibariyle 550 TL’dir.  Bir öğrenci üniversitede 4 yılı tamamladıktan sonra mezun olamazsa 4. yıl sonunda KYK tarafından ödenen bursu kesilmektedir. Bir öğrencinin aldığı burs süresi okulun normal süresiyle ilişkilidir. 2018 yılının Eylül ayında KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4 üzerinden 2.00’nın altına olan öğrencilerin bursu kesilir. 

 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR