MEB'den son dakika açıklaması geldi! Resmen yayımlandı

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 2020 yılı faaliyet raporunda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyon ve internet platformları, tablet ve internet desteğiyle uzaktan eğitimin başarıyla yapılmasının sağlandığı belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 03.03.2021 16:24 GÜNCELLEME 03.03.2021 17:27 EĞİTİM
MEB'den son dakika açıklaması geldi! Resmen yayımlandı
MEB'den son dakika açıklaması geldi! Resmen yayımlandı

Son dakika haberi: Bakanlığın internet sitesinde yer alan "MEB 2020 Yılı İdare Faaliyet Raporu"nda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un sunuş yazısı ile "Faaliyetlere İlişkin Bilgi ve Değerlendirmeler, Kurumsal Kabiliyet ve Kapasitenin Değerlendirilmesi ile Öneri, Tedbir ve Beyanlar" başlıklarına yer verildi.

Selçuk, 2020'de Bakanlıkça "2023 Eğitim Vizyonu" ve "2019-2023 Stratejik Planı" hedeflerine yönelik eğitimin tüm aktörleriyle birlikte seferberlik içerisinde olduklarını belirterek herkes için zor ancak bir o kadar da öğretici bir yılın yaşandığına dikkati çekti.

MEB ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11.sınıflar hangi illerde ne zaman okula başlayacak?

Dünyada ve Türkiye'de 2020'de yaşanan küresel salgın sürecinde EBA televizyon ve internet platformlarıyla uzaktan eğitimin başarıyla yapılmasını sağladıklarını aktaran Selçuk şunları kaydetti:

"Uzaktan eğitime başladığımız 23 Mart 2020 tarihinden 1 Ocak 2021'e kadar 128 milyon ders saati hizmet veren EBA canlı sınıf uygulamamız ve alternatif uygulamaların sistemimize entegrasyonuyla birlikte günlük 3 milyon ders yapabilme kapasitesini yakaladık. 13 ayrı stüdyoda sayısı 1000'in üzerindeki öğretmenimizle yaptığımız çekimlerle 8 binden fazla içeriği oluşturarak 23 Mart 2020 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT EBA kanallarından sunduk.

Okullar hangi illerde açılacak? MEB İlkokul, ortaokul lise yüz yüze eğitime başlayan şehirler!

Yaklaşık 15 milyar tıklanma sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim web sitesi unvanını elde eden ve kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir öğrenme ortamı sunan EBA internet platformumuzda ise 1900'den fazla ders ve 60 binin üzerinde zengin ve güvenilir içerikleri, konu ve kazanımlarla eşleştirilmiş videolu veya etkileşimli anlatımları, alıştırmaları, özetleri, infografikleri, proje dokümanlarını, öğretmenlere özel içerikleri, 10 binden fazla kitap ve 240 binden fazla soruyu öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına sunduk."

Selçuk, elverişsiz sosyoekonomik koşulları nedeniyle EBA'ya erişimi olmayan öğrencilerin faydalanabilmesi için 14 binden fazla EBA Destek Noktası oluşturulup ücretsiz internet hatlı tablet dağıtımına başladıklarını hatırlatarak, "Teknolojik imkanlarımızın yanında eğitim sistemimizdeki başarıda öğretmenlerinizin özverileri ve azimleri büyük ölçüde etkili oldu. Ayrıca Bakanlık olarak tüm paydaşlarımız ile birlikte eğitimin bir adım daha öteye taşınması amacıyla büyük bir kararlılıkla mücadele etmeyi sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

Lise yüz yüze sınavlar ne zaman başlayacak? MEB’den okul sınavlarıyla ilgili kritik karar!

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE EBA HIZLA GELİŞTİRİLDİ

Faaliyet raporuna göre, uzaktan eğitim sürecinde EBA hızla geliştirildi. 2020 sonu itibarıyla EBA'nın anlık erişim kapasitesi uzaktan eğitim öncesi döneme göre yaklaşık 25 kat artırılarak 1 milyon seviyelerine çıkarıldı. Yurt dışı kaynaklı yapılmakta olan siber saldırılardan sistemleri koruma çalışmaları kapsamında DDOS güvenlik hizmeti ve uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ile öğrenci arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak etkileşimli ders işlenmesine imkan sağlayan canlı ders uygulaması devreye alındı.

Uzaktan eğitimin başladığı ilk günden 1 Ocak 2021 tarihine kadar 14 milyar 775 milyon 553 bin 830 kez ziyaret edilen EBA, dünyada eğitim kategorileri içerisinde ziyaret edilen web siteleri arasında ilk sırada yer aldı.

Toplam 13 milyon 667 bin 432 öğrenci ve 1 milyon 177 bin 725 öğretmen EBA platformunu aktif bir şekilde kullandı. Ayrıca 1 milyon 848 bin 819 öğrenci ve 252 bin 125 öğretmen, EBA Akademik Destek'i aktif bir şekilde kullandı.

EBA Mobil uygulaması Android cihazlar için 26 milyon 300 bin, İOS cihazlar için 2 milyon 800 bin indirilme sayısına ulaşıldı ve toplamda 114 milyon 820 bin 704 ders saati canlı ders gerçekleştirildi.

KIRSAL KESİMDEKİ VE DEZAVANTAJLI GRUPTAKİ ÖĞRENCİLERE TABLET VE İNTERNET DESTEĞİ

Uzaktan eğitime erişimin kesintisiz olarak sağlanması amacıyla mobil ağlar aracılığıyla 8 GB'a kadar EBA'ya ücretsiz erişim sağlandı. Kırsal kesimde bulunup internete erişim sorunu olan öğrenciler için mobil EBA destek noktaları oluşturuldu.

Dezavantajlı gruptaki öğrencilere 2020'de 25 GB'a kadar GSM internet kullanım hakkı bulunan 500 binden fazla tablet dağıtıldı, canlı sınıflarda kullanılmak üzere 80 bin web kamerasının okullara dağıtımına başlandı.

İnternet erişimi olmayan öğrencilerin uzaktan eğitime devam edebilmesi için EBA TV (EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise) kanalları kuruldu.

MEB, ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detaylarını belirledi

EBA'nın en etkili şekilde kullanımını sağlamak amacıyla EBA Asistan uygulaması devreye alınarak yaklaşık 14 milyon 902 bin 896 mesaj yanıtlandı. Canlı ders ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi adına EBA kontrol ve izleme merkezi kuruldu.

Bakanlık tarafından kurulan EBA'nın kademeli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açılması için KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile 3 Ekim 2020 tarihinde protokol imzalandı.

Lise birinci dönem sınavları ne zaman yapılacak? MEB yüz yüze sınavlarla ikinci dönem...

Raporun "Öneri, Tedbir ve Beyan" başlıklı bölümünde, EBA'nın eş zamanlı 5 milyon kullanıcıya hizmet verecek kapasiteye yükseltilmesi, dijital içeriklerin zenginleştirilerek erişilebilirliğinin artırılması ve içerik geliştirme ekosisteminin kurulması önerileri yer aldı.

ETİKETLER

YORUMLAR 32 TÜMÜ
 • Rojin demir 10 ay önce Şikayet Et
  5 kardeşiz hepimiz okuyoruz tablete ihtiyacamız var annemin telefonundan hepimiz giriyoruz yardım edin siverek / Şanlıurfa
  Cevapla
 • aysu 10 ay önce Şikayet Et
  hepiniz beleşci olmuşunuz okumaya niyetiniz yok adamlar ne yapsın tv de yayın var internette istediğin ders videosunu istediğin zaman izleyebiliyon kitaplar bedava sigaraya cep telefenuna para bul okumaya gelince para yok tablet yok git al kardeşim kaç kuruş bir tablet bunu alamayacak kadar acizmisin
  Cevapla
 • Bir öğrenci 10 ay önce Şikayet Et
  Kardeş insanlar eğitimi ve öğrenmeye bu kadar merakli olsaydi kendini öğretcek öğretmenler ve kurumlar kurmaz okula da gitmezdi eğitim bir toplumun birlikte haraket etmesi ve çaba harcamasi gerekir gerekliyse de karşilikli kolayliklarin sağlanmasi gereken bir şey hey şey bahseddiğin gibi kolay olmuyo
  Cevapla
 • Berivan 10 ay önce Şikayet Et
  Bizede tablet lütfen hiç derse giremiyoruz Ağrı'da oturuyorum lütfen ziya Selçuk bizimde tablettimiz olsun
  Cevapla
 • Nazife 10 ay önce Şikayet Et
  Bende kızıma tablet istiyorum telefonum bozuk olduğundan dersleri anlamiyor başarılı bir öğrencidir lutfen bizede verin lise bir öğrencisidir
  Cevapla
 • Ayşe 10 ay önce Şikayet Et
  Öğretmenler ne zaman aşılanacak biri de onu söylese
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR