Milli Eğitim Bakanlığı ile Ziya Selçuk'tan idari izin ve yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için 42 fasikül daha yayımlarken, 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, yüz yüze eğitimin başlamamasının ardından idari izinli sayılacakların listesini de yayımlandı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Şehirlerin renk durumuna göre okulların durumunda da değişkenlik olacak. Bu süreci sayın valilerimiz yürütüyor" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 05.03.2021 09:02 GÜNCELLEME 05.03.2021 15:04 EĞİTİM
Milli Eğitim Bakanlığı ile Ziya Selçuk'tan idari izin ve yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı ile Ziya Selçuk'tan idari izin ve yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre, 5, 6, 7 ve 8. sınıfların derslerindeki ilk dört üniteleri kapsayan 14 bin 200 soruluk 192 çalışma fasikülün ardından beşinci ünitenin fasikülleri de öğrencilere sunuldu. 

Çalışma fasikülleri, 5, 6, 7 ve 8. sınıflardaki derslerin her ünitesi için ayrı bir kitapçık olacak şekilde hazırlandı.

FASİKÜLLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İşlenen konular pekiştirilerek öğrenmeyi kalıcı hale getirecek ve öğrencilerin farklı soru türleri üzerinde deneyim kazanacakları şekilde tasarlanan fasiküllerde, çeşitli soru türlerinin yanı sıra eşleştirme, bulmaca gibi eğlenceli etkinliklere de yer verildi.

Bu kapsamda, 8. sınıf düzeyinde 3 Türkçe, 4 matematik, 4  fen bilimleri ve 3  T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde olmak üzere 14; 7. sınıf düzeyinde 3 Türkçe, 2 matematik, 2 fen bilimleri ve 3 sosyal bilgiler olmak üzere 10; 6. sınıf düzeyinde 2  Türkçe, 2  matematik, 2  fen bilimleri ve 3  sosyal bilgiler olmak üzere 9 ve 5. sınıf düzeyinde 2 Türkçe, 3 matematik, 2 fen bilimleri, 2 sosyal bilgiler olmak üzere 9 fasikül hazırlandı. 

Ortaokul öğrencilerinin derslerinin beşinci ünitelerinden 2 bin 800 soru içeren 42 fasikül "http://odsgm.meb.gov.tr/" adresinden yayımlandı.

Fasiküller, ünitelerin işleniş zamanına göre yıl boyunca yayımlanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika yeni karar!

"ÖĞRENCİLERE KAYNAK DESTEĞİNİN ÖLÇEĞİ BÜYÜTÜLDÜ"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanılan sürecin farklılığı dikkate alınarak öğrencilere sunulan kaynak desteğinin ölçeğinin büyütüldüğünü bildirdi.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin yanında olabilmek için salgın döneminde onlara sunduğumuz kaynakları çeşitlendiriyoruz. Daha önce çok sayıda kaynak desteği sağladık. Örneğin kazanım kavrama testleri, LGS için örnek sorular ve çalışma soruları, 5, 6 ve 7. sınıflar için beceri temelli testler, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için tekrar testleri, ilköğretim 2, 3 ve 4. sınıflar için çalışma soruları yayımladık. Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için 1, 2, 3 ve 4. üniteleri kapsayan çalışma fasiküllerini daha önce yayımlamıştık. Bugün de ortaokul öğrencilerimiz için tüm sınıf seviyelerinde çalışma fasiküllerinin beşinci ünitelerini erişime açtık. Desteğimiz devam edecek." 

Selçuk, öğrencilere kaynak desteği sürecinin koordinasyonunu başarılı şekilde sürdüren Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'e, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy ve çalışma arkadaşlarına, 81 ilde ölçme değerlendirme merkezlerinde hazırlıklara katkı veren tüm öğretmenlere teşekkür etti.

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) normalleşme kararının ardından harekete geçti. 81 ile resmi yazı gönderildi. Yüz yüze eğitimin başlamamasının ardından idari izinlerin nasıl devam edeceği merak konusuydu. MEB idari izinler ile ilgili detayları paylaştı. Kimlerin idari izinli sayılacağı netleşti.

İşte MEB tarafından 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen kararın detayları;

"DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : a) 01.03.2021 tarihli ve 2021/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi.

b) 25.08.2020 tarihli ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi.

c) Bakanlık Makamının 27.08.2020 tarihli ve 16833931-20-E.11488412 sayılı Onayı.

Bilindiği üzere 01.03.2021 tarihli ve 31410 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ilgi (a) Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde 02.03.2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacakları bildirilmiştir.

Bu normalleşme sürecinde personelden;

- Yöneticiler hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar,

- Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızdan alınacak belge) bulunanlar,

- Hamile personelin gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde, idari izinli sayılacaktır.

Bu kapsamda, idari izinli sayılanlar;

- Bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak, bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır.

- Bu personel, amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacaktır.

- İlgili birim tarafından gerekli tedbirler alınarak uzaktan çalışma yöntemiyle çalıştırılabilecektir.

- Hizmetlerine ihtiyaç duyulduklarında çağrıldıkları anda görevlerine döneceklerdir.

Diğer taraftan, 26.08.2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ilgi (b) Genelge 01.03.2021 tarihli ve 31410 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ilgi (a) Genelge ile yürürlükten kaldırıldığından ilgi (c) onay ile yürürlüğe konulan "Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul ve Esaslar" da yürürlükten kaldırılmıştır."

YÖNETİCİ SEÇME SINAVINA GİRİŞ BELGELERİ ERİŞİME AÇILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı'na (2021-MEB-EKYS) giriş belgelerinin erişime açıldığı duyuruldu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'nın sosyal medya hesabındaki duyuruda, 14 Mart'ta uygulanacak Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı'na katılacak adayların, sınava girecekleri bina veya salonlara atanma işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Adayların sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile alabileceği kaydedildi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan yüz yüze eğitim için son dakika 'Mavi' sinyal

SELÇUK: DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin devamlılığı konusunda şehirlerin renk durumuna göre değişkenliklerin yaşanabileceğini belirterek "Şehirlerin renk durumuna göre okulların durumunda da değişkenlik olacak. Bu süreci sayın valilerimiz yürütüyor" dedi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 82 TÜMÜ
 • Merve pehlivan 2 ay önce Şikayet Et
  Ortaokullar açılsıııın lütfen hapis olduk eve
  Cevapla
 • Konya 2 ay önce Şikayet Et
  Yüzyüze sınavları velilerde istemiyor riskten yorulduk yüzyüze sınav kırmızı illerde yapilmasin
  Cevapla
 • Izzet 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Sefa Özlem 2 ay önce Şikayet Et
  Sizde zamaninda calissaydiniz sinava neden girenlerin başarılı olanların hakkı boşa gtsinki ben iptal edilmesini istemiyorum..
  Cevapla
 • Sadece bir liseli 2 ay önce Şikayet Et
  Herkesin her istekleri kabul ediliyor ama biz liseliler sınavları iptal edin dediğimizde hiç değerlendirmeye bile alınmıyor. Adalet bunun neresinde?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR