MEB'den son dakika duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika açıklanan takvime göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için 15-26 Mart'ta ön başvurular alınacak.

ABONE OL
GİRİŞ 05.03.2021 17:55 GÜNCELLEME 05.03.2021 18:54 EĞİTİM
MEB'den son dakika duyurusu
MEB'den son dakika duyurusu

MEB'in internet sitesinden 2021 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimi ve kontenjanları açıklandı. Buna göre, ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 15-26 Mart'ta, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı ise 3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Sözlü sınavlar, 17 Mayıs-6 Haziran'da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz'da açıklanacak. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 12-16 Temmuz tarihleri arasında alınacak ve 2 Ağustos'ta sonuçlandırılacak.

Ayrıca Kovid-19 salgını sebebiyle karantina uygulaması nedeniyle sözlü sınava katılamayan adaylar da başvurularını, 17 Mayıs-18 Haziran'da yapacak. Bu durumdaki adayların sözlü sınavları, 21-25 Haziran arasında düzenlenecek.

Atama tercihleri 1-6 Eylül'de alınacak, sonuçları ise 8 Eylül'de duyurulacak.

- BAŞVURULAR ELEKTRONİK ORTAMDA ALINACAK

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2019 veya 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak da başvuru şartları arasında yer alıyor. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021'den önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin belgeleri kabul edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere ön başvurular, "ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Ön başvuru sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar belge sunmak, başvurularını onaylatmak veya herhangi bir nedenle il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine gitmeyecek. 

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana atanmak üzere ön başvuruda bulunabilecek.

- EN ÇOK ATAMA YAPILACAK ALANLAR

Bakanlığın internet sitesinden sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı alanlar ve kontenjanların listesi de açıklandı.

Buna göre, en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 883 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 2 bin 94 kontenjanla özel eğitim, 1938 kontenjanla İngilizce, 1805 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlikleri oldu.

 

YORUMLAR 26 TÜMÜ
 • Yasin Taha 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık şu inşaat mühendislerinede bir atama yapmanızı bekliyoruz sayın Cumhurbaşkanım.Ve artık piyasanın düzelmesi için inşaat mühendisliği fakültelerini kapatmanızı rica ediyoruz .çok fazla mühendis var.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Size katılıyorum artık çağa ayak uydurmak gerek.
  Cevapla
 • MUSA 1 yıl önce Şikayet Et
  yorumlara bakıyorum da herkes eleştirmiş .fakat bu eleştirenler muhtemelen öğretmen olduğu için eleştirmiş.yoksa objektif baktığınızda gayet mantıklı bir fikir.
  Cevapla
 • Süleyman 1 yıl önce Şikayet Et
  Kim ne derse desin ortada bir planlama hatası var ihtiyaç yok neden bu kadar öğrenci alıyorsun bu bölümlere suçun büyüğü maalesef yoneticilerde yazık gençler heba ediliyor. Hala Eğitim fakültesinin kontenjanları yüksek ve düşük puanla öğrenci girebiliyor.
  Cevapla
 • Taha 1 yıl önce Şikayet Et
  inşaat mühendisliği de aynı durumda.
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten her branştan 1 öğretmen online tüm türkiyeye ders verebilecekken hadi 1 olmasın 2 olsun 20 bin öğretmen atamak ne kadar mantıklı varın siz düşünün.
  Cevapla
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle akıl fukaralarina cevap vermeyin
  Cevapla
 • dikkatli analiz 1 yıl önce Şikayet Et
  okula gitmedigin belli
  Cevapla
 • Dobra 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğitim anlayışına hayran kaldım hocam
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen zaten bütün öğrenciler online sistemde ders görüyor. Her kademe de aynı dersi görüyor ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR