Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 2023'te 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek vereceğiz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı 1 milyon 800 bin çocuğumuza her gün ücretsiz yemek veriyor. 2023 yılında inşallah okul öncesini merkeze alarak bu rakamı 2,5 milyona çıkartacağız." ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 02.12.2022 21:44 GÜNCELLEME 02.12.2022 21:59 EĞİTİM
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 2023'te 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek vereceğiz
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 2023'te 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek vereceğiz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ümraniye'deki Dr. Sabri Orman Ortaokulu ve Can Gür İlkokulu'nun açılışındaki konuşmasında, son 20 yılda eğitim seferberliği yapıldığını ifade etti. İnsan kaynağını rekabet edebilir bir şekilde iş gücü piyasasına geçirmedeki en önemli enstrümanın eğitim olduğunu vurgulayan Özer, geçmişte okullaşma oranının düşük olduğunu dile getirdi.

20 YILDA DERSLİK SAYISI NEREDEYSE 3 KATINA ÇIKTI

Özer, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 300 binlik seviyesindeki derslik sayısı 857 bine ulaştı. 19 milyon öğrencimiz var. Bizim eğitim sistemimizin toplamı 150'ye yakın ülkenin nüfusundan çok daha fazla." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının yüzde 95'in üzerine çıktığını dile getiren Özer, bunun sadece binalar yapılarak değil aynı zamanda çok sayıda sosyal politika uygulanarak gerçekleştiğini vurguladı.

"2023'TE 2.5 MİLYON ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ YEMEK VERECEĞİZ"

Milli Eğitim Bakanı Özer, 19 yıldan beri istikrarlı bir şekilde şartlı eğitim yardımı, burs pansiyonlar, ücretsiz taşımalı eğitim, ücretsiz yemek verildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu ara çok spekülasyon yapılıyor. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı 1 milyon 800 bin çocuğumuza her gün ücretsiz yemek veriyor. 2023 yılında inşallah okul öncesini merkeze alarak bu rakamı 2,5 milyona çıkartacağız. Sanki milletin derdine derman olmak için onlarla hemhal olmak için çırpınıyormuş gibi görüntü verenler arkalarını kazıdığınız zaman başörtüsü yasakçısı çıkıyor. Arkasını kazıdığınız zaman katsayı uygulamasını 10 yılın üzerine bu ülkede uygulayanlar çıkıyor. Onun için kimse gölge etmesin, biz ihsan istemiyoruz. Bizim bütçemiz bize yeter. Yeter ki Sayın Cumhurbaşkanımız başımızda bulunsun. Onun liderliğinde eğitimde aşamayacağımız hiçbir noktamız yok."

Eğitim yatırımlarında en öncelik verdikleri ilin İstanbul olduğunu söyleyen Özer, İstanbul'da 20 milyara yakın yatırım yapıldığını ve her okulun ihtiyacını karşılamak için tüm okullara bütçe sağlandığını anlattı.

Özer, "İnşallah eğitim sistemimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın çerçevesini çizmiş olduğu Türkiye vizyonuna sahip gençleri yetiştirmek için çok daha kalite ve fırsat eşitliği odaklı bir şekilde büyümeye daha ileri koşmaya devam edecek." sözlerini kaydetti.

FOX TV muhabirinden skandal tavır: Bakanı engelledi, diğer muhabirlerin de tepkisini çektiFOX TV muhabirinden skandal tavır: Bakanı engelledi, diğer muhabirlerin de tepkisini çekti

Bakan Özer duyurdu: Çok heyecan verici bir projeBakan Özer duyurdu: Çok heyecan verici bir proje

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • bilsem mağdurları 2 ay önce Şikayet Et
  bilsemlere pandemi nedeniyle hak kaybına uğrayan bu yılki 4cü sınıflara, geçen yılki 4cü sınıf öğrencilerine verilen başvuru hakkı verilmelidir. 2020-21 eğitim yılında meb tarafından pandemi gerekçesiyle sınav yapılmadı. 1 sınav hakları kayboldu. Bu hakkı istiyoruz. ekstra bir şey istemiyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin. Görevimizin hakkını verebilmesi,aldığımızı hakedebilmeyi nasip eylesin inşallah.
  Cevapla
 • Duyarlı 3 ay önce Şikayet Et
  Bakan Bey. Kıdemli olup sınava mahcup olmamak için girmeyen öğretmelerden 30 yıl ve yukarısı kıdemi olanlara 1 defaya mahsus uzmanlık verilmelidir. Çünkü hak eden onladır. şu anda küstürülmüşler. Bu uygulama ile gönüllerini alırsanız iyi olur. Olmazsa 2023 seçimlerinde olumsuz yansıması olabilir.
  Cevapla
 • gururlu ol 2 ay önce Şikayet Et
  Duyarlı insanlar haketmeden almak yerine gelecek yıl sınava başvurur ve uzmanlık unvanını alır. Neden size bağışlanmasını bekliyorsunuz? Bu ülkede ne zaman bir defaya mahsus olmuş ki? Gelecek yıl diğerleri de haksızlık geçen yıl gönül aliyordunuz bizimkini de alin bizimkini de alin, gönlüm sizde diyecek. Nokta
  Cevapla
 • No Name 3 ay önce Şikayet Et
  Hak ediyor olsa sınavda başarılı olacağına inanıp sınava girer demode olmuş eğitim sistemini hala sürdürmeye çalışan öğretmenler bi zahmet EYT ve 3600 ek gösterge sonrası emekli olsunlar... Mahçup olacağına bilen beceremeyeceğini yetersiz olduğunu bilen sınava girmeyen öğretmenler bi zahmet gençlerin önünü açsınlar...
  Cevapla
 • Sezgine 3 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun. Rabbim saf niyetle yapılan tüm davranışların karşılığını fazlasıyla hem dünyada hem ahirette verir. Nimetleri gördükçe elbette daha iyisini istiyoruz. Geçmişi unutuyoruz. Gençler zaten hiç bilmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR