Yeni dönem başladı! SGK zorunluluğu kalktı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “İnşaat izni alırken SGK ve Maliye’ye gitme zorunluluğunu kaldırdık” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.03.2018 15:19 GÜNCELLEME 20.03.2018 15:19 EKONOMİ
Yeni dönem başladı! SGK zorunluluğu kalktı
Yeni dönem başladı! SGK zorunluluğu kalktı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, inşaat izni alırken yapılması gereken işlemleri azalttıklarını ve çevrimiçi ortama aktardıklarını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“İçişleri Bakanlığımızın genelgesi vatandaşımızın inşaat izni alırken misal olmak üzere söylüyorum. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip oradan bir belge getirmesini, vergi dairesine gidip oradan bir belge getirmesini gereksiz görüyor. Genelge diyor ki bunu belediyeler kurumlarla kendi aralarında yapsın. Zaten belediyelerimizin bir kısmı hali hazırda yapıyordu. Şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve Maliye’nin çevrimiçi olarak bu bilgileri binalarında yapıyorlar yani sonuçta bir inşaat şirketiyle birlikte yapsalar da onların sürate ve biraz önce işlerini bitirmeye ihtiyaçları var. Belediye’ye oradan SGK’ya, Maliye’ye, tapuya gideceğim falan bunların hepsini kaldırmış durumdayız. Hadi inşaat izni aldık diyelim ondan sonra şantiyemi kurup bir daha SGK’ya gitmem lazım. Niye, işyeri kaydı oluşturmam için. Bunları da ortadan kaldırabiliyoruz. Hepsini elektronik ortamlarda yapmak imkânı var.”

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • baki 2 yıl önce Şikayet Et
    keşke oturma izni alma işine de çare bulsalar.yani yapı denetime veya sgk borcu olan müteahhide yeni inşaata başlamama şartı koşsalar vatandaş rahat eder.adamın 50 yere borcu var ama yeni bina dikiyor sonra satıyor o daireleri ve alan vatandaş oturma izni almak için müteahhittin borcunu ödemek zorunda kalıyor.oturma izni yoksa neden alıyor vatandaş derseniz ama tapuya bakıyor.tapudan alınca sorun yok sanıyor.zaten bilse oturma izni olmadan alır mı evi.en doğrusu oturma izini yoksa dairenin satışı yasaklanmalı bu kadar basit.
    Cevapla
  • afy 2 yıl önce Şikayet Et
    bu inşaat yaptıranlar bilir büyük bir hamle.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR