Yeni dönem başladı! Marketlerde satılmaya başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.01.2019 14:44 GÜNCELLEME 01.01.2019 14:44 EKONOMİ
Yeni dönem başladı! Marketlerde satılmaya başlandı
Yeni dönem başladı! Marketlerde satılmaya başlandı

Bugün başlayan uygulama kapsamında bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan poşetler kasalarda okutulurken eski poşetleri bitirmeye çalışan bazı marketlerde ise barkod ayrı okutuluyor.
 
Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uygulamanın hayata geçmesiyle kent genelinde bazı marketlerde denetim yaptı. Denetimlerde alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında veriliyor. Bazı vatandaşların ise marketlerden aldığı ürünleri evlerinden getirdikleri poşetlere bıraktığı gözlendi.

 

YENİ DÖNEM BAŞLADI

 

Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevreyi plastik atıklardan kurtarmak ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir ortam bırakmak için bugünden itibaren Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını belirtti.
 
Çevre kirliliğini önlemek amacıyla satış noktalarındaki plastik poşetlerin tüketicilere 25 kuruş karşılığında verildiğini ifade eden Bülbül, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetlerinin ise ücretsiz verilmeye devam edileceğini söyledi.

Doğaya atılan plastik poşetlerin çözülme süreçlerinin çok uzun yıllar aldığını anlatan Bülbül, "Bu süreç bin yıla kadar olabilir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda çocuklarımıza ve torunlarımıza kirli bir dünya bırakmış oluyoruz. Bakanlığımız topraklarımızı, suyumuzu ve denizlerimizi temiz tutma açısından bir karar aldı ve bu karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi." diye konuştu.
 
Alışveriş yapan vatandaşlardan Selahattin Barlas ise ülkenin geleceği için plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu kaydetti.
 
Eskiden kese kağıtlarıyla alışveriş yaptıklarını anlatan Barlas, "Tabi eskiden doğa daha az kirlenirdi. Plastik poşetlerin kullanımının artmasıyla kirlenmede arttı.İnşallah uygulamanın başlamasıyla çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olur." dedi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence yanlış bir karar 10 kuruş olsa kimse tepki göstermez 5 pöşet olan 1 pöşet alır hem pöşet tüketimi azalır markette Sıkıntıya girmez müşteride
  Cevapla
 • tatvanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  evde torba şeklinde poşetle alışverişe gidiyorum poşet falan satın almıyorum
  Cevapla
 • afbuyur 1 yıl önce Şikayet Et
  plastik su şişeleri ne olacak .etrafa bolca bulunmakta. amaç doğayı korumak mı yoksa büyük marketlere para kazandırmak mı. bu kadar çevreci iseniz plastik poşet kullanımın kaldırıp yerine kağıt poşet getirin
  Cevapla
 • kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  yazik millete boyle yapacaginiza eski posetleri ucret karsiligi aldalar daha cok poset toplanir ve cope gitmezdi
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu iş marketlere yaradı Poşet paraları kasalarında kalıyor üstelik kar ediyorlar
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR