Türkiye, o ülkede altın ve volfram arayacak

MTA, Özbekistan'da iki altın ve bir volfram sahasında arama ruhsatına ilişkin Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi ile anlaşma imzaladı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.02.2019 09:40 GÜNCELLEME 15.02.2019 09:40 EKONOMİ
Türkiye, o ülkede altın ve volfram arayacak
Türkiye, o ülkede altın ve volfram arayacak

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi arasında ülkedeki iki altın ve bir volfram sahasında arama ruhsatına ilişkin anlaşma imzalandı.

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız başkanlığındaki heyet, temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan'da Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi Başkanı Babur İslamov ile bir araya gelerek taraflar arasındaki iş birliği meselelerini ele aldı.

Özbekistan ile Türkiye arasında madencilik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, Türkiye'nin Özbekistan'daki maden arama-keşif çalışmalarında yer alması konularının masaya yatırıldığı görüşmede taraflar, bu alanlardaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı.

 

 

Görüşmenin ardından MTA ile Özbekistan Jeoloji ve Maden Kaynakları Komitesi arasında "Özbekistan'ın Nevai ve Cizzah vilayetlerindeki Saritau, Hurob ve Aydım-Jetimtau sahalarında altın ve volfram yataklarının tespitine ilişkin jeolojik çalışmalar ve pilot ölçekli üretim gerçekleştirme anlaşması" imzalandı.

Anlaşmaya Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi Başkanı Babur İslamov, MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ve Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Gökay Üstün imza attı. İmza töreninde, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ve Büyükelçilik Müsteşarı Kemal Özdemir de hazır bulundu.

İmza töreninin ardından Türk basınına açıklama yapan Cansız, Özbekistan'da iki altın ve bir volfram sahasında arama-keşif yapma ruhsatına ilişkin anlaşma imzaladıklarını kaydederek, bu coğrafyaların madencilik ve doğal kaynaklar konusunda çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Cansız, Özbekistan ile kültürel ve tarihi bağlar ile üst düzey siyasi ilişkilerin madencilik alanındaki iş birliğinin de gelişmesini sağladığını belirtti. Anlaşmanın iki ülke arasında maden alanındaki iş birliğinde bir başlangıç olduğunu kaydeden Cansız, "İleride, uranyum başta olmak üzere Özbekistan'daki diğer maden kaynaklarıyla ilgili çalışmalarımız da olacaktır." dedi.

VOLFRAM NEDİR?

Sert ve ısıya dayanıklı bir madendir. Tungsten’diye de anılır. İlk defa 1781’de İs­veçli kimyacı Kral Wilhelm Scheele tarafın­dan keşfedilmiştir. Doğada daha çok demir, manganez ve oksijenle karışık olarak «Vol- framit» halinde bulunur.Çin başta olmak üzere Birleşik Amerika, Brezilya, Peru,Bo­livya, Arjantin, İspanya ile Güney Rodezya’ da çıkar. Volfram, çok yüksek ısılara dayanabildiği için elektrik ampulünün içindeki telin yapı­mında çok kullanılır.Ayrıca bazı otomobil parçalarında, dolmakalem uçlarında,bazı dişçi ve operatör aletlerinde, yanmayan özel yangın elbiselerinde de volfram alaşımların­dan faydalanılır.

volfram ile ilgili görsel sonucu

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Levrok 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar güzel haberler ama Türk Milleti bunlardan nasil faydalanacak ?
  Cevapla
 • Ayşegül 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim ülkemizde de volfram madeni isletiliyordu. Uludag daydi. Sanirsam 91 yılında kapatıldı. Ama neden kapatıldı bilmiyorum...
  Cevapla
 • MEMED 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD Firması Erzincan Dağlarında Ayda 10 Veya 15 Ton Altın Ararken Mta Başka Ülkede Ne İşi Var
  Cevapla
 • TR - civardagezer 1 yıl önce Şikayet Et
  Uzay Avionik system ve silah teknolojisi ... Türbo jet Motor, süpersonik yalitim vs.. vs ... ???
  Cevapla
 • Denklem 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi ülkendekileri yabancılar çıkarsın sende başka ülke için sevin....
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR