Dolandırıcılara karşı yeni önlem: Hatlar kapatılacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, "kefilsiz ve şartsız kredi verileceği" veya "hediye kazanıldığı" gibi gerçeği yansıtmayan mesajlardan dolayı tüketicilerin yaşadığı mağduriyetin önlenmesi amacıyla bazı kararlar aldı. Abone onayının olmadığı hatlarda, 888/898'li katma değerli elektronik haberleşme hizmeti kapatılacak ve bu konuda aboneler ücretsiz bilgilendirilecek.

ABONE OL
GİRİŞ 03.04.2019 09:19 GÜNCELLEME 03.04.2019 10:38 EKONOMİ
Dolandırıcılara karşı yeni önlem: Hatlar kapatılacak
Dolandırıcılara karşı yeni önlem: Hatlar kapatılacak

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) 888/898'li katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaralarına ilişkin farklı kanallardan çok sayıda şikayet başvurusunda bulunuldu.

 

Hatlardan tüketicilere gönderilen mesajlarda, "kefilsiz ve şartsız kredi verileceği" veya "hediye çeki kazanıldığı" gibi ifadeler kullanılarak, abonelerin 888/898'li numaraları aramaya yönlendirildiğine ilişkin şikayetleri değerlendiren kurum bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, bu numaraları arayan tüketicilere mesaj içeriğinde vadedilen hizmetler sunulmaksızın yüksek faturaların oluşması sonucu yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla konuyu gündemine aldı.

Yeni abonelere bu hatlar kapalı

Kurul kararıyla hatların 888/898'li katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaralarına açık olmasına ilişkin çağrı merkezi, çevrim içi işlem merkezi, kısa mesaj kanalıyla veya yazılı başvuru yoluyla onayı bulunmayan abonelerden onay alınması için 2 aylık süre tanındı ve bu süre doldu. 888/898'li numara işletmecilerinin, onay alamadıkları hatları, kendilerine yönelik aramalara karşı kapatmaları gerekiyor. Yeni abonelikler için de hatlar 888/898'li numaralara kapalı olacak.

Abonelerin çağrı merkezi, çevrim içi işlem merkezi, kısa mesaj kanalıyla veya yazılı başvuru yoluyla onayları alınan hatlar, bu numaralara açık hale getirilecek. Abonelere, tercihlerinde belirtilen yöntemlerle her zaman değişiklik yapma hakkı tanınacak. 

Anılan numaraları arayan abonelere, hatlarının 888/898'li numaralara kapalı olduğu bildirilerek, açık hale getirilmesi yöntemleri ücretsiz iletilecek.

Kurul kararı kapsamında abone onayları kayıt altına alınarak saklanacak.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Şükür
  Cevapla
 • Lafazan 1 yıl önce Şikayet Et
  E günaydın yani Çok geç kalınmış bir durum. Hatta genişletilmesi faydalı olur. Şöyle ki benim örneğin şehir dışında ve yuetdışında hiç tanıdığım yok. Sabit hatlardan yada yurt dışındam arayamasın kimse beni. Ve ben bunu istediğim zaman değiştirebilmeliyim. İstanbul Avrupa yakasında tanıdığım yok mesela
  Cevapla
 • erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  çok iyi birşey dolandırıcılar aramasın vatandaşı.Bende bir internet sitesinden çift hatlı telefon aldım şarzı bozuk çıktı. imei nin biri klonlanmış çıktı.site yetkilileri 14 iş günü bekleyin meselenizi halledecez diyorlar inansakmı acaba
  Cevapla
 • osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  yenimi aklınız başınıza geldi o kadar madur var bunu göre göre serbest kaldıda şimdi kapatalıcak
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR