"Fazla veren cari denge, tarihi bir dönüm noktasıdır"

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Mayıs ayında fazla veren cari denge, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Ekonomide yerlilik ve milliliğin ete kemiğe bürünmüş hali, fazla veren bir cari denge tablosudur." ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.07.2019 12:48 GÜNCELLEME 11.07.2019 12:49 EKONOMİ
"Fazla veren cari denge, tarihi bir dönüm noktasıdır"
"Fazla veren cari denge, tarihi bir dönüm noktasıdır"

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Canikli, cari açık verisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

 

Cari açığın uzun yıllar Türk ekonomisinin en büyük problemi olduğuna işaret eden Canikli, cari açık nedeniyle yurt dışından yüz milyarlarca dolar borçlanmak zorunda kalındığını, ekonominin kırılganlığının arttığını ve faizlerin yükseldiğini belirtti.

Cari açık nedeniyle ortaya çıkan sürekli kaynak ihtiyacının, ekonomiyi küresel finansal şok ve spekülasyonlara açık hale getirdiğine vurgu yapan Canikli, şunları kaydetti:

 

 

"Mayıs ayında fazla veren cari denge, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Ekonomide yerlilik ve milliliğin ete kemiğe bürünmüş hali, fazla veren bir cari denge tablosudur. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat düzeyindeki sorumluları bu tabloya iyi baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar."

ETİKETLER

YORUMLAR 3 TÜMÜ
 • Bekir 11 ay önce Şikayet Et
  Cari açık Türkiye ekonomisinin en yumuşak karnıydı. Cari açık verildiği zaman bunu borçlanma yoluyla kapatmak gerekiyordu. Dolar kurunun yükselmesi ithal girdi mallarında maliyet artışına neden olsa da uzun vadede ham madde ve ara mallarının ithal yerine yerli kullanılmasına yol açtı. Döviz kurunun artışı maliyet artışı ile enflasyonu da biraz artırınca banka kredilerini de yukarı çekti. Bu da inşaat sektörüne büyük darbe vurmasına yol açtı. Ama müteşebbisler bundan ders almalı. Oysaki inşaat sektörü bu durumlardan çok kolay etkilenen sektör inşaat sektörü elbette olmalı ama asıl yatırımı üretim sektörüne yapılmalı ihracata yapılmalıydı.
  Cevapla
 • vatandaş33 11 ay önce Şikayet Et
  gümrüklerde çekilemeyen o kadar ithal ürün var ki, sırf cari denge sağlansın diye. bir çok ürün gümrüğe kadar geliyoe fakat firmalar yasal sorumluluklarını yerine getirmelerine rağmen ürünleri çekemiyorlar. biraz gerçekçi olalım lütfen.
  Cevapla
 • erkan k 11 ay önce Şikayet Et
  Bu nasıl bir zihniyet ne demek gümrükten mal çekemiyor... Sen gümrük müşavirimisin yoksa ithalatçımı.?
  Cevapla
 • Nihat 11 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş 50 kuruşluk ürününle Koskoca ülkenin cari açığını nasıl dengeleyebildin acaba. Ayrıca malın sorunluysa beklersin tabii.
  Cevapla
 • Nemoli 11 ay önce Şikayet Et
  İyi saçmalıdın ha
  Cevapla
 • Alperen 11 ay önce Şikayet Et
  Biraz tasarruf yapsak cati fazla veririz herkes kullandığı ürünü biraz dikkatli kullansın aşırıya kaçmasın gereksiz değiştirmesin yeter
  Cevapla
 • Bir G@rip 11 ay önce Şikayet Et
  TÜRKİYE GÜÇLENDİKÇE 50 yıllık yatırımları olan pkk teror örgüzü mum gibi ediyor elerinde patlıyor kendi topraklarından petrol çıkaramayan TÜRKİYE ŞİMDİK aslanların çakaları kovalaması gibi akdenizden onalrı kovaliyor ve oradaki perto için sondaj yapıyor ÇILDIRIYORLAR artık virajı denmek üzereyiz 10-15 yıla ihtiyacımız var ALLAH CC DEVLETİMİZİ KORUSUN VE DEVLET ADAMLARIMIZA EN DORU KARARLARI ALMAYI NASİP ETSİN
  Cevapla
 • Urfalı 11 ay önce Şikayet Et
  Biz hala fazla veremiyoruz tek kişilik aile
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR