Türkiye'den yeni hamle! 3 ülke güçlerini birleştiriyor

Son dönemlerde AB ile özellikle Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle ters düşen Türkiye’den kıta Avrupa’sında yeni iş birlikleri yaratacak girişimler hızlanıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 17.07.2019 12:52 GÜNCELLEME 17.07.2019 13:02 EKONOMİ
Türkiye'den yeni hamle! 3 ülke güçlerini birleştiriyor
Türkiye'den yeni hamle! 3 ülke güçlerini birleştiriyor

Bu kapsamda, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Romanya’da düzenleyeceği enerji konferansında Türkiye ve Azerbaycan etkisi dikkati çekiyor. Buna göre Türkiye ve Azerbaycan’ın diyaloğu, Romanya ile geliştirilecek süreçte de etkin olabilir ve bu üç ülke yakın dönemde çok önemli icraatlara birlikte imza atabilir.

 

 

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Doğu Akdeniz’deki arama-sondaj faaliyetleri neticesinde kriz hali alan ikili ilişkilerin önümüzdeki dönemde daha da derinleşmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. AB ile tansiyonun yükselebileceğinden hareketle yeni bir yol haritası üzerinde çalışan Türkiye, birlik üyesi ülkelerle bire bir kuracağı diyaloglarla farklı bir süreç başlatabilir.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin birlikle yaşadığı sıkıntıları proaktif bir siyaset yürüterek, ikili diyaloglarla aşabileceğinin altını çizdi.

 

 

Bu kapsamda Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Romanya’da düzenleyeceği Güneydoğu Avrupa Konferansı’nın bu süreç için 'anahtar rol' üstlenebileceğini vurgulayan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

"Romanya’da böyle bir etkinlik düzenlenmesi çok önemli. Türkiye’nin AB ile sıkıntılar yaşadığı bir süreçte AB Dönem Başkanı Romanya’da atılacak adımlar ülkemizin işbirlikçi yaklaşımı için kritik bir virajın dönülmesini beraberinde getirebilir.

Bu konferansta ‘enerji birliği’ ve yeni teknolojiler masaya yatırılacak. Romanya Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Iulian Iancu, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Doru Visan, Nükleer Enerji Ajansı Başkanı Horia Grama, Eski Enerji Bakanı Victor Grigorescu gibi kamudan ve özel sektörden birçok tanınmış ismin konuşmacı olduğu konferans 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde Bükreş’te gerçekleştirilecek.

Türkiye-Azerbaycan birlikteliği Romanya'da sinerji yaratabilir

Enerji Birliği oturumunda sorunları ve çözüm yıllarını Romanya’dan ilgili yetkililerle birlikte masaya yatıracağız. Enerji Birliği oturumunda Romanya, Türkiye ve Azerbaycan kompozisyonunu çok önemsiyorum.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın da Romanya enerji sektöründe önemli bir yeri var. Bir millet iki devlet anlayışının ortaya çıkardığı sinerjiyi dünyanın dört bir yanına taşımalıyız.

Türkiye ile Romanya arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar var. Bu bağın enerji sektöründe iş birliğinin geliştirilmesinde rol üstlenmesi her iki ülkenin yanı sıra AB’nin de çıkarına.

Romanya’da çok önemli fırsatlar var

Romanya, Avrupa’nın üçüncü büyük doğalgaz üreticisi. Petrol ve kömür üretiminde önemli bir yerleri var. Elektrikli ulaşımda yenilikçi uygulamaları başlatan, nükleer deneyime sahip ve bu nedenle de çok önemli fırsatların olduğu bir ülke. Fırsatları birlikteliğe dönüştürmek üzere Türkiye’den devlet ve özel sektör yetkililerini konferansımızda görmeyi arzu ediyoruz.

Özellikle TANAP üzerinden Avrupa’ya taşınacak gazda Romanya farklı roller üstlenebilir. Bu gerçeklerden yola çıkarak enerjide başlayacak Türkiye-Romanya birlikteliğinin farklı alanlarda da güzel bir sinerji oluşturabileceğini görmek ve buna göre adımlar atmak gerekli."

Kumbaroğlu, söz konusu etkinlik için 'https://www.see-symposium.org' adresinden kayıt işlemlerinin yapılabileceğini açıkladı.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • harbici 1 yıl önce Şikayet Et
  İste bu kudurun yerli ve yabanci is birlikcileri
  Cevapla
 • Tuzla 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye rusya katar azarbeycan teknoloji sermaye ve boru hatları yönünden daha mantıklı gorunuyor
  Cevapla
 • Mehmet demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin petrol çıkarması bu kadarmı battı abd ve tüm avrupaya siz alışmışsınız türkiye emir alan ülke olsun o artık bitti...
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrısta dışlanan avrupalı ulkelerle pastadan pay alamayanlarla hareket etmek akıllıca.
  Cevapla
 • Erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye dünyanın süper gücü olacaaak
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR