Bakan yardımcısı açıkladı: Zonguldak'taki kömür rezervi 2020'de...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Zonguldak'ta 1,5 milyar ton bir kömür rezervinin bulunduğunu açıklayarak "Böyle çıkarmaya devam edersek bize bin yıl yetecek kadar rezerv var. TTK çıkardığı kömür miktarını her yıl artırıyor. 2020 yılı için hedef 1 milyon 400 bin ton kömür çıkarmak" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 30.08.2019 00:16 GÜNCELLEME 30.08.2019 00:18 EKONOMİ
Bakan yardımcısı açıkladı: Zonguldak'taki kömür rezervi 2020'de...
Bakan yardımcısı açıkladı: Zonguldak'taki kömür rezervi 2020'de...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) misafirhanesinde kentte faaliyet gösteren rödevans saha sahipleriyle toplantı yaptı.

 

 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kalaycı, özel maden ocağı sahiplerinin sorunlarını dinlemek istediklerini söyledi.

Rödevans saha sahiplerinin, verilecek teşvikleri Türkiye Taşkömürü İşletmeleri (TKİ) üzerinden almak istediklerini söylediklerini aktaran Kalaycı, şöyle devam etti:

 

 

"Kendilerine verilecek teşvikler TKİ üzerinden değil, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) üzerinden olacak. Konunun MAPEG ve TTK arasında görüşülmesinin sonunda rödevansçılarımızı tatmin edecek bir sonuca varacağız inşallah. Yasa yaparak bunun üzerinden üzerinden gelmek mümkün olacaksa bu biraz zaman alacak, bunu ilettim.

Bir diğer sorun ise çok sayıda rödevans sözleşmesi yapılmış. Eskiden yapılan sözleşmelerde ödenen rödevans payı yüksek olurken, yeni yapılan sözleşmelerde ödenen rödevans payı daha düşük. Böyle olunca fiyat farkının giderilmesini istiyorlar. Bu da bir yasa konusu ve bunu çözmek için de uğraşacağız. Valimiz ve TTK Genel Müdürümüzden istihdam artırılması şartıyla rödevans farklarının ortadan belli bir süre için kaldırılması önerisi geldi. Bunun üzerinde çalışacağız."

Kalaycı, kömür üretim hedefine değinerek, "Zonguldak'ta 1,5 milyar ton bir kömür rezervi var. Böyle çıkarmaya devam edersek bize bin yıl yetecek kadar rezerv var. TTK çıkardığı kömür miktarını her yıl artırıyor. 2020 yılı için hedef 1 milyon 400 bin ton kömür çıkarmak." diye konuştu.

GMİS'E ZİYARET

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Kalaycı ve beraberindekiler, daha sonra Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Hakan Yeşil'i ziyaret etti.

Kalaycı burada yaptığı konuşmada Zonguldak'ın maden şehri olduğuna dikkati çekerek, "Ekonomimizin ve Gayri Safi Yurt İçi Hasılamızın (GSYİH) içinde madencilik sektörünün payı yüzde 1'ler civarında. Küçük bir rakam ve bunu arttırmak istiyoruz. 2023 yılı hedeflerinde madencilik sektörünün GSYİH içindeki payının yüzde 4-5'lere çıkarılmasını istiyoruz. Bu bağlamda bu sektörde yapılacak çok iş var. İşçilerimiz de bizim en önemli paydaşlarımız." ifadelerini kullandı. 

GMİS Başkanı Hakan Yeşil, Kalaycı'ya madenci heykeli hediye etti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • Sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek kelime okumayan insanlar cahil cahil yorum yapıyor. Yahu taş kömürü piyasa kömürü değildir, sanayi için kullanılan değerli bir kömürdür. Demir çelik tesislerinde ve diğer sanayi dallarında kullanılır. Artarsa şayet konutlara verilebilir. Termik santraller için ise daha değersiz linyit ve türevleri kullanılır. HER KONUDA YORUM YAPMAK ZORUNDAMISINIZ. Bi de anladığınız konu olsun.
  Cevapla
 • hakan yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem oyle komurden elektrik uretip ucuzdan satilsin
  Cevapla
 • toplum 1 yıl önce Şikayet Et
  Bin yıla kömür mü kalır yerini başka enerji kaynaklari alır.Çikarmak maliyetli olur.üretim kapasitesi bir an önce artırılmalı.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  peki o zaman neden bu kadar pahalı kömür
  Cevapla
 • paslanmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Her yere doğal gaz çekildi kendi kömürümüzü kullanmıyoruz gaz alıyoruz yakında köylerde kömür kullanmayacak orantılı olmalı hesaplar iyi yapılmalı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR