Türkiye'de bir ilk! 6 banka katılıyor, 1 gram altın...

Takasbank, blokzincir teknolojisinin organize/düzenli piyasalarda kullanılmasına ilişkin altyapı çalışmalarını tamamladı. Takasbank, 2018 yılında başlattığı kısa adı BiGA olan "1 gram altın" projesiyle altın transferinin 7 gün 24 saat yapılabilmesinin önünü açacak.

ABONE OL
GİRİŞ 06.09.2019 17:07 GÜNCELLEME 06.09.2019 17:21 EKONOMİ
Türkiye'de bir ilk! 6 banka katılıyor, 1 gram altın...
Türkiye'de bir ilk! 6 banka katılıyor, 1 gram altın...

Takasbank, blokzincir teknolojisinin organize/düzenli piyasalarda kullanılmasına ilişkin altyapı çalışmalarını tamamladığını duyurdu.

 

 

Takasbank'tan yapılan açıklamaya göre blokzincir teknolojisi Türkiye'de ilk olarak yüzde 100 fiziki karşılığı olan altın transfer sisteminde kullanılabilecek. Takasbank, 2018'de başlattığı kısa adı BiGA olan "1 gram altın" projesiyle altın transferinin 7 gün 24 saat yapılabilmesinin önünü açacak.

Takasbank Genel Müdür Vekili Gökhan Elibol, BiGA'nın dünyanın fiziksel altına dayalı blokzincir tabanlı ilk transfer sistemi olduğunu belirtti.

 

 

Blokzincire Dayalı oluşturulan altyapının test çalışmaları Altın Transfer Sistemi'nde yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk tarafından başarıyla tamamlandı.

KOLAY VE DENETLENEBİLİR TRANSFER SİSTEMİ "BİGA"

Açıklamaya göre yeni uygulama ile Takasbank'ın mevcut Altın Transfer Sistemine blokzincir teknolojisi de eklenecek. Tam gizlilik sağlayan diğer blokzincir uygulamalarından farklı olarak BiGA'da alıcı ve satıcının yanı sıra düzenleyici otorite de işlemleri takip edip, denetleyebilecek.

Mevcut transfer sistemlerinde olası teknik arızalar nedeniyle transferin yapılamaması gibi durumlar blokzincir sistemi sayesinde ortadan kalkacak. Bunun yanı sıra finans kurumlarının çalışma saatleriyle kısıtlı olan transfer imkânı da haftanın 7 günü 24 saat yapılabilir hale gelecek. İşlemler sistem üzerinde tüm finansal kurumlarda aynı anda tutulduğu için veri yedekleme maliyetleri ortadan kalkacak.

Takasbank’ın Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen BiGA projesi ve altyapısı için uluslararası patent başvurusu yapıldı. Test çalışmaları tamamlanan altyapının yıl sonunda Altın Takas sistemine dahil olan finans kurumlarının kullanımına açılması planlanıyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Blok zinciri konusunda dünyada öncü olmamız harikulade.Dijital yeni dünya düzeninde küreselcilerin eline düşmekten kurataracak bizi.Yakında para için de EFT sistemi gelir 7/24 çalışan.
  Cevapla
 • umutlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Diğer ülkelere de açalım. Örnek: azebaycan, pakistan, katar, kıbrıs, vb.
  Cevapla
 • daha hızlı 1 yıl önce Şikayet Et
  takasbank otomobil ve gayrımenkul alım satımında ne zaman devreye girecek? çok geç kalındı. insanların dolandırılmasına dur denmeli bu sistemle.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler
  Cevapla
 • Serdar Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaşların kullanımına açılmadı. İlerleyen günderde açılacak
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR