Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı

Merkez Bankası, reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto ve avans faiz oranlarını 125 bazpuan düşürdü.

ABONE OL
GİRİŞ 11.10.2019 08:45 GÜNCELLEME 11.10.2019 15:36 EKONOMİ
Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı
Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı

Merkez Bankası'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararına göre; Merkez Bankası tarafından vadesine en çok üç ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak  iskonto faiz oranı yıllık yüzde 17.25, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı da yıllık yüzde 18.25 olarak belirlendi.

 

 

Bu oranlar, 31 Aralık 216 tarihinden, 29 Haziran 2018 tarihine kadar sırasıyla yüzde 8.75 ve yüzde 9.75 olarak, 29 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar da yüzde 18.50 ve yüzde 19.50 olarak uygulanıyordu.

Reeskont; iskonto edilmiş, diğer bir deyişle bir bedel karşılığı el değiştirmiş (iskonto) olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesini (reiskonto) ifade ediyor.

 

 

Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebiliyor.

Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri, para politikası ilkeleri doğrultusunda yine Banka tarafından konuluyor.

Bu işlemler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize "reeskont faiz oranı" adı veriliyor. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebiliyor. Avans için  teminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerden oluşuyor.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • Erdalsilo 7 ay önce Şikayet Et
  Merkeze deyişiklik yaradı haydi gayret hedef faiz Tek rakama
  Cevapla
 • FARUK 7 ay önce Şikayet Et
  Faiz alan da veren de Allah ve Resulüne savaş açmış gibidir. Böyle bir ayet varken, ben Müslümanım diyen biri faizi neden sıfırlamaz ve nasıl faiz alıp verebilir.
  Cevapla
 • Alper 7 ay önce Şikayet Et
  Bireysel kredi yapilandirmalari icin uzun vade ve limit artırımı istiyoruz kamu bankalarindan
  Cevapla
 • abdullah 23 7 ay önce Şikayet Et
  faizi düşürmeyin bitirin, korkmayın hiç bir şey olmaz.çünkü ekonomistler sistemi asalaklar üzerinden kurduğu için biz ekonomiyi böyle zannediyoruz.Biz kur'ana inanıyoruz oradad faiz haram diyor demek ki faizsiz de ekonomi olur.insanları kendine köle eden sınıf farkına sebep olan bu sistemden uzak durun çözüm Kur'anda kafirin uydurduğu sistemde değil.kafirin düzeni köle düzeni
  Cevapla
 • Sedat 7 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankasının şu dolar belasına da müdahale etmesini bekliyoruz 1 dolara 6 TL ödemekte nedir, bir an önce en az 3 TL ye kadar inmesi için gerekli müdahalelerin atılmasını bekliyoruz.
  Cevapla
 • ssss 7 ay önce Şikayet Et
  1 dolar = 1 Tl olmalı...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR