Bakanlık tek tek açıkladı: İşte sahtecilik yapılan ürünler

Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinden görülebiliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 12.10.2019 14:05 GÜNCELLEME 12.10.2019 14:20 EKONOMİ
Bakanlık tek tek açıkladı: İşte sahtecilik yapılan ürünler
Bakanlık tek tek açıkladı: İşte sahtecilik yapılan ürünler

Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı tağşiş listesini yeniledi. Yapılan son tahlillerde 618 firma 1211 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi.

 

2012 yılından bu yana yapılan incelemeler sonucunda ise 1283 firma ve 2816 üründe taklit ve tağşiş olduğu ortaya çıktı.

Alkollü içecekten bala, domuz etinden kuru yemişe kadar birçok üründe sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı.

 

Konuyla ilgili tağşiş ve taklit yapan firmalarla ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunuyor.

SAHTECİLİK YAPILAN ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

ETİKETLER

YORUMLAR 22 TÜMÜ
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  defaten yazdiğim ve telefon ettiğim halde yeni alınan buzdolabı sadece garanti süresi yeni dolduğu halde içten çürüme kendi yaptığı halde şirketiniz çok ğüzel ilgilendi hemen kapı değişti (mesela yani) teşekkür ederiz. ..nokta yazıklar olsun.... bosh defterini kapatıyoruz. ve tüm çevreme bosh un hata olduğunu ileteceğiz...ilgili yerlere iletmek gerek... bosha not: 00000
  Cevapla
 • msfr 9 ay önce Şikayet Et
  bu kadar sey okunmaz. devlet acil toplatsin bunlari
  Cevapla
 • ALPASLAN 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlara gıda teröristi muamelesi yapılsın. Hayatımıza kastediyor zalimler...
  Cevapla
 • tunctunc 9 ay önce Şikayet Et
  Asla asla asla tek bir gün bile üretci firmalara firsat verilmemeli..Her gün farkli saatlerde hep kontrol altinda olmalilar Türkiye üretim kültürü mahlesef bunu gerektiriyor.Cok cok daha önemlisi para cezasi asla caydirici degildir firma en az üc ay kapatilmali ikincide bir sene kesin ceza ile kapatilmali bakin bir daha yaparlarmi.!
  Cevapla
 • vay be arkadaş 9 ay önce Şikayet Et
  sahtecilik yapılan ürünleri bize bildirme ispiyonlama direkt ağır cezalarla cezalandır ki bir daha yapmasınlar yada süresiz cezalı kapa gitsin ..
  Cevapla
 • aldırma 9 ay önce Şikayet Et
  en agır cezayı kes ve faliyetlerini hemen durdur devletimizin yapması gereken budur ispiyonlamakla sorumlulugunun biitigini mi düşünüyor acaba.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR