Milyonlara müjde: İntibak ve erken emeklilik geliyor

Dokuz bin gün primle emekli olabilen Bağ-Kur’luya, 1800 gün kazandıracak ve taban maaşları artıracak tasarı masada. Düzenleme hayata geçerse hem aylıkta, hem emeklilik süresinde eşitlik sağlanacak.

ABONE OL
GİRİŞ 17.10.2019 09:01 GÜNCELLEME 18.10.2019 09:11 EKONOMİ
Milyonlara müjde: İntibak ve erken emeklilik geliyor
Milyonlara müjde: İntibak ve erken emeklilik geliyor

Daha önce Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda, özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı. Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi gündeme gelmişti. Düzenleme hayata geçerse, hem gelir hem de emeklilik süresinde, emekliler arasında eşitlik sağlanacak. 
 
 

Emekli olacaklar dikkat! Maaşlarda yeni dönem

ARADA 1800 GÜN FARK VAR 

Daha önce alınan kararla, işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, Bağ-Kur’lular için 9 bin gün olarak belirlenmişti. Sosyal güvenlikte adalet komisyonu, SSK’lı çalışanla, Bağ-Kur’lu çalışan arasındaki prim süresinin eşitlenmesini öngörmüştü. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili tasarı hazırlandı ve önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak. 
 
MAAŞLAR EŞİTLENECEK 
 

Ağbal açıkladı: Emekliyi enflasyona ezdirmeyiz


Ayrıca SGK kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için de düğmeye basıldı. Bu kapsamda, emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur’lulara, bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek. 

 

 

 

 

KAYNAK : Güneş

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • Ü.Y 8 ay önce Şikayet Et
  eyt çıkarsa ben 7 yıl bekledikten sonra emekli oldum.benim 7 yıllık hakkım ne olacak.o zaman devleti mahkemeye veririm.burada bir adaletsizlik olur.
  Cevapla
 • T U 8 ay önce Şikayet Et
  2012 emekli olmam gerekirken 7 yıl beklentiler ssk 5375 gün için 9000#ve 1485tl maaş çok yazık yıl 2019
  Cevapla
 • emekli 8 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman çıkacak intibak yasası?
  Cevapla
 • emekli 8 ay önce Şikayet Et
  İntibak umarım en kısa zamanda çıkar , 1300tl maaş yetmiyor.
  Cevapla
 • Sevim polat 8 ay önce Şikayet Et
  Doğum yaptıktan sonra çalışan anneler doğum borçlanarak emekli ola bilimi bu yasa çıkarsa çok seviniriz
  Cevapla
 • Çiçek 8 ay önce Şikayet Et
  Yine şükürler olsun AKP geriye dönük borçları olanlara ödemesi için kanun çıkardı Annelere çocuk doguranAnnelete paradestegi çıkardı CHP yapsaydı ya o ancaboş konuşsun pkk ve hdp nin peşinde dolaşsın tek bildiği şımarık çocuk gibi olmamış niye hastane yaptın niye yol yaptın halka yapıyor hastaneler daha yakın insanlara bu nu düşünmez zengin ya onlar CHP onlar bir telefon konuşması yapar trilyonluk konuşma parasını devlete ödetir o parayla kaç okul kaç hastane kaç köylere yol yapılırdı ama işte CHP kendini düşünen ermeni velilerinin oldugu bir parti oldugu için pkk hdp yi düşünür
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR