Otomobil alacaklar dikkat! Yeni uygulama başlıyor

PTT AŞ, ikinci el araçların kilometre bilgilerinin ardından hasar kaydına ilişkin verileri de müşterilerle paylaşmaya başladı. Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama ve Araç Değişen Parça Sorgulama şeklinde verilen hizmete, PTT Bank internet bankacılığı üzerinden erişilebiliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 20.10.2019 13:20 GÜNCELLEME 22.10.2019 16:31 EKONOMİ
Otomobil alacaklar dikkat! Yeni uygulama başlıyor
Otomobil alacaklar dikkat! Yeni uygulama başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında 16 Kasım 2017'de "Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol" imzalandı.

 

Söz konusu protokol kapsamında PTT tarafından hizmete sunulan uygulamalarla ikinci el araçların satışında sıkça karşılaşılan "kilometre sıfırlanması" konusundaki mağduriyetler giderildi.

1 milyon 531 bin kişi kilometre sorguladı

 

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT ile paylaşılan verileri, müşteriler sorgulama yapmak istedikleri araçların plaka veya şasi numarasını sisteme girerek 6 lira bedelle inceleyebiliyor.

Araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin en güvenilir ve doğru şekilde öğrenilebilmesine olanak sağlayan uygulamayı bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 531 bin kişi kullandı.

İkinci el araç alacak vatandaşlar, kilometre ve araç muayene bilgilerine, PTT Bank internet bankacılığıyla, PTT Bank müşterisi olmayanlar ise üyelik zorunluluğu olmadan e-ticaret platformu "www.epttavm.com" ve "HGS-Online Bakiye Yükle" mobil uygulaması aracılığıyla ulaşabiliyor.

Hizmet e-ticaret platformlarında da yer alacak

Söz konusu uygulamaya ek olarak, PTT AŞ, "Araç Hasar Sorgulama" hizmetiyle araçların hasar kaydına ilişkin bilgileri de müşterileriyle paylaşmaya başladı.

Her biri ayrı ayrı 8 lira olmak üzere Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama ve Araç Değişen Parça Sorgulama şeklinde verilen hizmete, PTT Bank internet bankacılığı üzerinden erişilebiliyor. Hizmet yakın zamanda şirketin diğer e-ticaret platformlarında da yer alacak.

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Gazianteptenbirkişi 8 ay önce Şikayet Et
  Arabaya bin bin bin sonra ilk muayeneden önce km yi düşür ve sisteme o düşürülmüş km geçsin , satarkende alacak kişi sorgulasın ve o sahte km mesaj olarak gelsin sende vicdanın rahat rahat al o parayı evde eşine çocuklarına yedir.
  Cevapla
 • Sivaslı 8 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun güzel bir uygulama Devlet vatandaşının yanında olmalı sahtekârlara insanları bırakmamalı zaten.
  Cevapla
 • rizeli 8 ay önce Şikayet Et
  sorgulama bedava değil haberde söylemiyorlar ona göre..
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Her sorgulama 8 tl yazıyor atlamışsınız
  Cevapla
 • Özcan 8 ay önce Şikayet Et
  1 milyon 531 kişi sorgulamış ve bu sorgulamadan 9 milyon186bin TL kimin kasasına girmiş? Aynı kişiler hasar sorgulamada yaptığını düşünürsek 13 milyon 13 bin500TL gelir edilmiş ama kimin cebinde bu iş acaba bunu sorgulamak lazım.
  Cevapla
 • madenci 8 ay önce Şikayet Et
  malin kusuru alirken soylenmeli. sana gore kusur degildir alana gore olabilir. orijinal araçlar zaten fiyat olarak farkli digerlerinden
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR