Dolarda düşüş başladı! Kritik seviyenin altını gördü

Dolar/TL, küresel faiz indirimleri ve likiditeyi artıracak para politikalarının ardından Fitch'in Türkiye'nin not görünümünü 7 yıl aradan sonra yukarı yönlü olarak güncellemesi ve TL üzerindeki risklerin azalmaya başladığını belirterek 2019 büyümesini pozitife çekmesiyle haftaya düşüşle başladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ekimde yıllık % 9.26'dan % 8.55'e gerilemesiyle beraber dolar/TL 5,70'in altını gördü.

ABONE OL
GİRİŞ 04.11.2019 10:08 GÜNCELLEME 04.11.2019 10:08 EKONOMİ
Dolarda düşüş başladı! Kritik seviyenin altını gördü
Dolarda düşüş başladı! Kritik seviyenin altını gördü

Dolar/TL,  Fed'in faiz indirdiği geçen hafta 5.75 altına inip 5.70 altını zorladıktan sonra Türkiye'nin PMI verisinin beklentilerden kötü gelmesi ve ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesiyle 5.73 seviyesini zorlamıştı ancak cuma akşamı açıklanan Fitch raporuyla TL pozitif ayrışmaya başladı.

 

 

Fitch, Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana çekerek iyileşmeye işaret ederken, Türkiye'nin dolar borçlanması açısından önemli olan 2019 yılı büyüme tahminini de yüzde eksi 0,3'ten revize etti ve pozitif olarak yüzde 0,8'e yükseltti.

Fitch, iyileştirmeye gerekçe olarak aşağı yönlü risklerde rahatlama olduğunu faizlerin indirilmesine rağmen TL'nin değerlenmesi ve ABD'nin yaptırımları rafa kaldırmasını gösterdi.

 

 

TL haber akışı pozitif ayrışırken, dolar/TL rapor sonrası sığ piyasada yeniden 5.70 altını zorlamaya başladı. 4 Kasım haftasının ilk günü açıklanacak ekim ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla beraber dolar/TL 5.6963 seviyesinde.

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • Recep 8 ay önce Şikayet Et
  13 dolarım vardı nasıl üzüldüm şimdi. :)
  Cevapla
 • Yavuz Oğuz 8 ay önce Şikayet Et
  Doların bu ay sonuna kadar 5,15-5,20 seviyesine ineceği çok muhtemel görünüyor
  Cevapla
 • benzinci 8 ay önce Şikayet Et
  Benzin de indirim bekliyoruz artık dolarda düştüğüne göre
  Cevapla
 • serhat 8 ay önce Şikayet Et
  harekat bitti..... dolar düşmeli altında düşmeli
  Cevapla
 • Serhan Mukan 8 ay önce Şikayet Et
  Dolar gerçek değeri olan 4.80 bandına er yada geç inecektir
  Cevapla
 • ertan 8 ay önce Şikayet Et
  inmez oralara ben indiğini hiç görmedim .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR