Yeniden değerleme zam oranını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek

Yeniden değerleme oranına bağlı olarak vergi, harç ve ceza artışlarında uygulanacak rakamlar, Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek.

ABONE OL
GİRİŞ 06.11.2019 09:04 GÜNCELLEME 06.11.2019 09:16 EKONOMİ
Yeniden değerleme zam oranını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek
Yeniden değerleme zam oranını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek

Yeniden değerleme oranıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi, ekim ayı enflasyon rakamları sonrası kamuoyuna yansıyan yüzde 22.58’lik oranın yasada öngörülen artış oranı olduğunu söyledi.

Yetkili, ancak uygulanacak rakamların Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenebileceğini vurguladı. Bakanlık yetkilisinin verdiği bilgilere göre 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasında, “Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranıdır. Bu oran Maliye Bakanlığınca Resmi Gazete ile ilan edilir” hükmü yer alıyor.

 

 

15.9 OLARAK BELİRLENMİŞTİ

Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı her yıl ekim ayına ilişkin Yİ-ÜFE rakamlarının TÜİK tarafından ilan edilmesine müteakip Bakanlıkça çıkarılan tebliğ ile kamuoyuna duyuruluyor.

Bu oran 12 aylık endeks değerlerine göre 2019 yılında yüzde 22.58 olarak gerçekleşti. Söz konusu yeniden değerleme oranı, vergi tarifeleri, maktu vergi ve ceza tutarları, bir kısım teşvik tutarlarının endekslenmesi gibi vergisel birçok alanı etkiliyor.

Ancak bu tutarların birçoğunun ilgili mevzuatında Cumhurbaşkanına verilmiş yetki bulunuyor. Son uygulanacak artış oranları da Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenebiliyor. Örneğin, 2019 yılında MTV’deki artış, yeniden değerleme oranı olan yüzde 23.73 yerine, Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 15.9 olarak belirlendi. Benzer şekilde ilgili tutarlar da gerekli durumlar, bütçe ve enflasyon hedefleri göz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanı kararı ile kamuoyuyla paylaşılacak.

 

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • salih 9 ay önce Şikayet Et
  yapılacak zam oranları emekliye yapılan zammı sakın geçmesin ha millet zaten bitik
  Cevapla
 • Mardinli 9 ay önce Şikayet Et
  Mtv'ye bu sene ekstra vergi yapmayın başkanım lütfen zaten vergiler çok yüksekti
  Cevapla
 • doğruları konuşan 9 ay önce Şikayet Et
  Reisimiz hepimize sürpriz yaparak bu sene zam yok indirim var diyecek. Bekle gör.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Ben %22 -23 diyorum
  Cevapla
 • Zeki 9 ay önce Şikayet Et
  Reis bi tanesin bi tane
  Cevapla
 • Nurettin 9 ay önce Şikayet Et
  EYT için müjde varmı ?
  Cevapla
 • Tuncay 9 ay önce Şikayet Et
  He var eve gidin yatin millet size baksın.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR