Bakan Albayrak müjdeyi verdi: En düşük faizle 20 yıl vade

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun'da İş Dünyası ile Buluşma programında müjdeyi duyurdu. Albayrak, dar gelirlilerin konut sahibi olacağı altyapının hazırlandığını söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 07.11.2019 11:06 GÜNCELLEME 07.11.2019 11:28 EKONOMİ
Bakan Albayrak müjdeyi verdi: En düşük faizle 20 yıl vade
Bakan Albayrak müjdeyi verdi: En düşük faizle 20 yıl vade

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Asgari ücretli dar gelirli vatandaşlarımızı 20 yıl vadeyle en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık. 20 yılda 100 bin kişi düşük faizle ev sahibi olacak" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç." dedi.

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşmalarından satır başları;

Büyük bir ihracat potansiyeline sahip liman şehri ve milli mücadele ruhumuzun burada atıldığı güzel Samsun’umuza bizi davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

BÜYÜK KUR ATAĞI YAŞADIK

Yaklaşık 6 senedir ülkemiz çok yoğun kuşatmayla mücadele veriyor. Gezi, 17-25, çukur eylemleri, kanton girişimler, 15 Temmuz darbe girişimi. Hiçbiri birbirinden bağımsız değildi. Hepsinin esas amacı milletimizin birliğine kast etmekti. Ekonomik konularda, tehditlerin dozunu çıkarabilecekleri en yüksek düzeye çıkararak son 15 ayda yaşadığımız süreçte şahit olduk. Kur, faiz ve enflasyon sarmalına birileri almak için her yolu denedi. Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler. Tarihi bir netice elde ettik.

BU DAHA BAŞLANGIÇ

Barış Pınarı operasyonunda da enteresan süreçler yaşadık. Enflasyonla mücadele ortada. Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE’de yüzde 8, ÜFE’de yüzde 1.70 seviyelerine inerek tarihi netice ortaya koyduk. Yılsonu hedefimiz 12’lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.

KİMSEYE EL AÇMADIK

Toplasanız 15-20 kişi olan ve dedikleri hiç bir şekilde tutmayan kişilere rağmen, çok önemli bir performans ortaya koyduk, bu söylemi takınanların bir kısmı siyasi, bir kısmı ticari, bir kısmı istihbari saikle birilerinin amacına hizmet ettiler. Türkiye kimseden bir kuruş almadı ve kimseye el açmadık.

15 aylık olağanüstü dönemi tahminlerden çok daha az hasarla, çok daha az bir sürede, çok daha iyi bir şekilde geride bıraktık. Türkiye olarak güçlü bilançomuzu devam ettiriyoruz. Genel yönetim borç stoğu yüzde 30,2 oranına sahip olarak dünyadaki en iyi ülkelerden bir tanesiyiz.

Bu yıl 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. Ekonomik aktivitedeki toparlanma öne çıkıyor. Eylül ayında 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısı 431 bin kişilik artış gerçekleştirdi.

Toplam konut satışı Eylül’de 147 bine ulaştı.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT MÜJDESİ

Dar gelirli vatandaşlarımıza müjde vermek istiyorum. Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finasman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye'de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira öder gibi ev sahibi olacaklar.

20 yıl vadeli olacak ve TOKİ'nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız.

 

FAİZ VE ENFLASYON DÜŞECEK

İvme paketinde tahsis rakamı 25 milyar lira, kredi kullandırılan rakam 10 milyar lirayı geçti. Faiz ve enflasyonun düştüğünü önümüzdeki aylarda çok daha net görmeye başlayacağız. Bu mücadelemizde en ufak bir gevşemeye izin vermeyeceğiz. Ekonomiyi durdurma diye bir şey yok, ekonomimiz büyüyecek. Büyümeyle eş güdümlü bir şekilde enflasyonda hedeflerimize ulaşacağız.

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Abc 9 ay önce Şikayet Et
  Faizin büyüğü küçüğü olmaz, haram olma itibariyle eşdeğerdir. Bir kimse bu projeye güzel dese, faizi tasvip ettiğinden Allah muhafaza imanı tehlikeye girer.
  Cevapla
 • bir G@rip 9 ay önce Şikayet Et
  Yürü be DAMAT ADAMİMSİN dolar soğan payetes yükseldi de herkes HAKARETE VARAN ELEŞTİRİ yappti ama çocuk hepsini YERİN DİBİNE CAKKTİ bir OZURU YENRİ BİRAKİN taktir bileyik patates kafalılar
  Cevapla
 • zm6161 9 ay önce Şikayet Et
  faizsiz kredi vermeniz lasım. Faiz haramdır, devletin eliyle haramamı bulaşalım
  Cevapla
 • Tahir 9 ay önce Şikayet Et
  EYT müjdeli güzel haberleri dört gözle bekliyor.
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  faiz düşük ama ev adeta pahalı 300bin tl olur mu nasil alacagiz bu evler pehh
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR