Hurdası bile para ediyor: 180 milyon dolar kazandırdı

Ömürlerini tamamlayan gemilerin hurdaları ekonomiye kazandırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kontrolünde bu yılın ekim ayına kadar 110 hurda gemi geri dönüştürülerek, ekonomiye 180 milyon dolar katkı sağlandığı öğrenildi. Hurda gemiler ağırlıklı olarak başta Yunanistan, İngiltere, Norveç, İtalya ve Hollanda olmak üzere Libya, Suriye ve Rusya'dan geliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 10.11.2019 15:39 GÜNCELLEME 10.11.2019 15:39 EKONOMİ
Hurdası bile para ediyor: 180 milyon dolar kazandırdı
Hurdası bile para ediyor: 180 milyon dolar kazandırdı

Hurda gemiler Türkiye'de sadece İzmir'de yer alan tesiste dönüştürülüyor. Avrupa'dan ve dünyanın birçok yerinden gelen hurda gemiler başvuruların ardından sıkı takibe alınıyor.

 

 

Söküm işlemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından izin verilmiş 22 işletme tarafından gerçekleştiriliyor.

Sökülmek üzere Türkiye'ye gelen gemilere öncelikle survey raporu ve görgü tutanağı hazırlanarak geminin içerisindeki yakıt, atık gibi maddelerin envanteri oluşturuluyor.

 

 

Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü teknik elamanlarınca gemi yerinde inceleniyor ve söküm sahasının fiziki şartlara uyup uymadığı kontrol ediliyor.

Notifikasyon (atığın yurt dışına ihracı için gereken izin belgesi) verilen gemilere İzmir'deki Aliağa Liman Başkanlığı tarafından söküm izni veriliyor ve gemilerin dönüşümü başlıyor.

Askeri gemilerin ya da Yunanistan bayraklı gemilerin notifikasyon işlemleri Bakanlık tarafından, ticari gemilerin işlemleri ise Bakanlığa bağlı il müdürlüğü tarafından yapılıyor.

GEÇEN YIL 158 HURDA GEMİDEN 602 TON ÇELİK ELDE EDİLDİ

Bu kapsamda geçen yıl ülke genelinde 602 bin ton çelik ağırlığında 158 hurda geminin geri dönüşümü tamamlandı. Dönüşümü sağlanan 158 hurda geminin ekonomik değerinin 200 milyon dolar civarında olduğu öğrenildi.

Bu yıl ise ekim ayı itibariyle tesislerde 110 hurda geminin geri dönüşümü sağlandı. 523 bin ton çelik elde edilirken ekonomiye 180 milyon dolar katkı sağlandı.

8 ÜLKEDEN GELİYOR

Tesislere gelen hurda gemiler ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden başta Yunanistan, İngiltere, Norveç, İtalya ve Hollanda olmak üzere Libya, Suriye ve Rusya'dan geliyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Ayazagali 11 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar cahilce cevaplar var .dolarla parfüm güzellik malzemesi alıyoruz kirletmiyoruz.çopten atık toplayıp ekonomi ye kazandirana laf ediyoruz.bizim cari acigimizin yüzde onbeşi hurda demirden kaynaklandığını biliyormusunuz.yani bire alıp beşe satıyoruz . boş laf konuşmakla gemi yürümüyor
  Cevapla
 • Sarışın derya 11 ay önce Şikayet Et
  Çünki gemiler yürümez, yüzer
  Cevapla
 • mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  Beyler maşALLAH ALLAH artırsın yazılır.
  Cevapla
 • yazık 11 ay önce Şikayet Et
  satmayıntankyapındahapahalısatılır
  Cevapla
 • Şahan 11 ay önce Şikayet Et
  Gemilerin nasıl yapıldığını artık ögrendiyseniz, lütfen bu çöpleri sınırlarımıza dahi sokmayın ! Birkaç gözünü ancak toprağın dolduracağı zengin için milletin denizini toprağını, ustasını kaynakcısını çaycısını Zehirlemeyin. İş yapılacaksa yeni gemiler bor kullanılan çelikler ile yapılsın farkımız kalitemiz dünyada konuşulsun.
  Cevapla
 • Cenk 11 ay önce Şikayet Et
  Ulan cahiller, sizede hicbir kalkinma yaramiyor, nankörler
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR