Fiyatlar dip yapınca üreticisi perişan oldu

Aydın'da en fazla tüketilen sebzeler arasında yer alan ve üreticilerin büyük bir umutla ektiği ıspanağın fiyatı 5 TL'den 1 TL'ye düşünce üretici perişan oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 21.11.2019 10:01 GÜNCELLEME 21.11.2019 11:17 EKONOMİ
Fiyatlar dip yapınca üreticisi perişan oldu
Fiyatlar dip yapınca üreticisi perişan oldu

Bugüne kadar ıspanaktan zehirlenen hiç kimseyi görmediklerini ve İstanbul'daki zehirlenme olaylarının sebebinin ıspanakmış gibi gösterildiğini belirten Aydınlı ıspanak üreticileri "Sanki bazı şeyler bilinçli yapılıyor. Bir haber ile yüzlerce ton ıspanak heba oldu. Fiyatlar toplama maliyetini bile karşılamadığı için pek çok kişi ıspanağı tarlada bıraktı" diye konuştular.

 

 

Aydın Ovası'nda ıspanak ekili olan pek çok tarlanın çıkan haberlerden sonra ıspanak para etmediği için bozulduğunu belirten İncirliovalı ıspanak üreticilerinden Gülizar Gülcan, "En faydalı gıdalardan biri olmasına rağmen insanlar bir anda ıspanak tüketmeyi bıraktı. Kilogram fiyatı 3 liradan 1 liraya düşmesine rağmen pazarda ıspanak satılmaz oldu. Ben bugüne kadar ıspanak yediği için zehirlenen kimse görmedim. Bence bu bir oyundu, oyunu oynayanlar da başarılı oldu. Ancak tüm üreticiler zarar gördü" diye konuştu.

"Artık maliyeti karşılamaz"

 

 

'Ispanak zehirlenmesi' diye çıkan haberlerden önce ıspanağın kilosunun Aydın'da 3 TL'den satldığını haberler çıktıktan sonra fiyatı 1 TL'ye düşmesine rağmen satışların çok düştüğünü belirten Gülizar Gülcan, "Ispanak toplayan kadınlara günlük 70 TL yevmiye veriyoruz. Bir kişi günde yaklaşık 100 kg ıspanak toplar. Bunun pazarda satışı 1 liradan 100 lira olsa, 70 TL'si toplayıp ayıklamasına gittikten sonra, geri kalan 30 TL ile tarlayı mı sürelim, gübresini mi verelim. Pazara ürün mü hazırlayalım. Bence ıspanağa iftira atıldı. Olan üreticiye oldu" diyerek insanların sağlıkları için ıspanak tüketiminden vazgeçmemelerini istedi.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Yok 7 ay önce Şikayet Et
  Ee mevlam kerimdir 10 tl civarinda satilirken iyi miydi etme bulma dunyasi ki yinede zarar etmesinler ben uzulurum $ahsen
  Cevapla
 • RÜZGAR FIRTINA 7 ay önce Şikayet Et
  ne ekersen onu biçersin , yaptıkları hatanın bedelini ödeyecekler.
  Cevapla
 • Yaşasın ISPANAK 7 ay önce Şikayet Et
  Ispanağı çok severim, her hafta bir kilo alıyordum, şimdi inadına 2-3 kilo alıyorum. Kıymalısı yumurtalısı böreği muhteşem. İyiki varsın ıspanak. Ha bu arada pazı labada kara lahanada her hafta muftağımıza girer. Tabi mevsiminde...
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Ajitasyon yapmış." Bir kişi günde yüz kilo topluyor" demiş .İnandık mı?
  Cevapla
 • Tuzla 7 ay önce Şikayet Et
  Sarımsak 80tl/kg olmuş onudami zehirli desek kotulesek
  Cevapla
 • Sss 7 ay önce Şikayet Et
  Sallama daha dun aldim 17 lira
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR