Son dakika haberi... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolarda hareketlilik

Merkez Bankası'ndan yapılan son dakika açıklamasında yılın son faiz kararını açıkladı. Merkez bankası 200 baz puanlık indirim yaptı. Böylelikle politika faizi 2 puan indirimle beraber yüzde 14'ten 12'ye indirildi. Merkez Bankası'nın faiz indiriminin önümüzdeki dönemde tüketici kredilerine de indirim olarak yansıması bekleniyor... Karar sonrası güne 5,80 seviyesinde başlayan dolar 5,7784 seviyelerine kadar geriledi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.12.2019 14:14 GÜNCELLEME 12.12.2019 14:26 EKONOMİ
Son dakika haberi... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolarda hareketlilik
Son dakika haberi... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolarda hareketlilik

Bu hafta merkez bankalarının haftası. Dün ABD Merkez Bankası FED faiz kararının ardından bugün de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.  Merkez Bankası son üç toplantıda politika faizini bin baz puan (10 puan) düşürerek yüzde 24'ten yüzde 14'e indirdi.

 

 

MERKEZ'DEN YENİ FAİZ İNDİRİMİ

Merkez Bankası yılın son toplantısında da 200 baz puanlık indirim yaptı. Politika faizi 2 puan indirimle yüzde 12'ye düşürüldü. Böylelikle 2019 yılındaki toplantılarda toplamda 12 puanlık indirim gerçekleşmiş oldu

 

 

Kararla ilgili Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte. Güncel tahminler 2020 için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret etmekte."​ denildi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrası güne 5,80 seviyesinde başlayan dolar 5,7784 seviyelerine kadar geriledi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

İşte Merkez Bankası'ndan faiz indirimi kararı sonrası yapılan açıklama;

Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme gözlenmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurlarının ılımlı seyretmesine katkıda bulunmaktadır. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine ve 2020 yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 200 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

 
 

ETİKETLER

YORUMLAR 36 TÜMÜ
 • edmond dantes 10 ay önce Şikayet Et
  neye yarar devlet bankası yapılandırma yapmıyor. limit aşımı gerekçesini bahane ederek
  Cevapla
 • adalet 10 ay önce Şikayet Et
  Dolar daha da düşecek ama merkez bankası piyasadan dolar satın almaya devam ediyor.
  Cevapla
 • adalet 10 ay önce Şikayet Et
  Merkez dolar toplamayı bıraksa dolar dibe vuracak ama, onlar toplamaya devam ediyor.
  Cevapla
 • LAZER 10 ay önce Şikayet Et
  ilim yapar.üretirsek dolar tuvalet kağıdından daha ucuz olur.ekonomik kimliğimizi ancak ve ancak kendi alın terimizle geliştirebiliriz.KUR'AN-I KERİM'de ALLAH'IN dediği gibi en kutsal kazanç kendi alın terimizle üretebildiğimizdir.bizi güçlü ve muzaffer kılacak da bu iradenin yoludur.ruhsuzların parası ruhsuzları, yandaşlarını ayakta tutacakdır.ALLAH FATURALARINI KESENE KADAR...
  Cevapla
 • ahmet uslu 10 ay önce Şikayet Et
  Cok sukur buna zenginler sevinemeyecek ama en azindan gariban borcu olanlar sevinecek 2 ayda bir olsada indirimler devam etmeli tek haneye duserse ekonomi canlanir alim gucu artar
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR