Yargıtay'dan emsal olacak konut kredisi kararı! 2 katından fazla ödeyecek

Yargıtay, Japon Yeni'ne endeksli çektiği konut kredisi taksiti, kurdaki artış nedeniyle iki katından fazla artan kişinin aylık ödemelerini düşüren yerel mahkemenin kararını bozdu.

ABONE OL
GİRİŞ 13.12.2019 15:58 GÜNCELLEME 13.12.2019 15:58 EKONOMİ
Yargıtay'dan emsal olacak konut kredisi kararı! 2 katından fazla ödeyecek
Yargıtay'dan emsal olacak konut kredisi kararı! 2 katından fazla ödeyecek

Yargıtayın kararında, dövizle borçlanmanın taşıdığı riskin bilindiği, davacının da bunu öngörebilecek durumda olmasına rağmen dövize endeksli kredi kullandığı belirtildi.

 

 

Karara göre, bankadan Japon Yeni'ne endeksli konut kredisi kullanan bir kişi, taksitlerini 1 Eylül 2008 itibarıyla aylık 1420 lira olarak ödemeye başladı. Ancak banka müşterisi, kurdaki artışla ödediği aylık borcun da artması üzerine banka aleyhine dava açtı.

Dava dilekçesinde Japon Yeni'nin kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra öngörülemeyen biçimde arttığına, taksitlerinin de bu nedenle 3 bin 28 liraya ulaştığına dikkati çeken davacı, bankanın yönlendirmesi üzerine Japon Yeni'ne endeksli kredi kullandığını, sözleşme imzalanırken yeterince bilgilendirilmediğini, sözleşmenin uygulanması sırasında Japon Yeni kurunun iki katından fazla arttığını, bunun tüketici açısından öngörülebilecek bir durum olmadığını ileri sürdü.

 

 

Kredi taksit faizinin ilk taksit miktarındaki oran olan yüzde 1,09 olarak sabitlenmesini isteyen davacı, bunun mümkün olmaması halinde sözleşmeye müdahale edilerek taraflar arasında adil bir denge kurulmasını talep etti.

Davalı banka ise davacının kendi iradesi ile döviz cinsinden kredi kullandığını ve uyarlama koşullarının bulunmadığını savunarak, davanın reddini istedi.

Mahkeme, davayı kısmen kabul ederek aylık taksit miktarını 2 bin 646 lira olarak belirledi. 

YARGITAY KARARI BOZDU

Bankanın temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını banka lehine oybirliği ile bozdu.

Kararda, "Taraflar arasında düzenlenmiş sözleşmeye bağlılığın esas olduğuna" dikkat çekildi. Sözleşmenin uyarlanmasının başvurulacak istisnai bir durum olduğu ifade edilen kararda, şu gerekçelere yer verildi:

"Her şeyden önce sözleşmenin imzalanmasından sonra beklenmeyen olağanüstü durumların gerçekleşmesi, sözleşmenin uzun süreli olması, beklenmeyen olağanüstü durumların herkes için geçerli, objektif ve önceden belirlenemeyecek nitelikte bulunması, değişen koşulların sözleşmeyi çekilemeyecek hale getirmesi, bu suretle işlem temelinin çökmesi zorunludur.


Dava konusu olayda davacının başlangıçta seçme özgürlüğü varken TL yerine döviz bazında kredi kullandığı, bir başka deyişle serbest iradesiyle kredi türünü belirlediği anlaşılmakta olup, davalı banka elemanlarının davacıyı yönlendirdiği iddiası ispatlanamamıştır.

Öte yandan ülkemizde zaman zaman ekonomik krizlerin vuku bulduğu ve bu bağlamda dövizle borçlanmanın risk taşıdığı da toplumun büyük çoğunluğu tarafından bilinen bir olgudur. Davacı, bu riski önceden öngörebilecek durumda olmasına rağmen dövizle kredi kullanmış bulunmaktadır. Kaldı ki, eldeki dava kredi geri ödemesinin başladığı tarihten üç yıl sonra açılmış olup, bu durumda davacının sözleşmeyi benimsediğinin kabulü gerekir. Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde dava konusu olayda uyarlama koşullarının bulunmadığı anlaşılmaktadır."

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Tsli 9 ay önce Şikayet Et
  Heee başta faiz azken iyiydi. Aklın yokmuydu.
  Cevapla
 • sadelisoda 9 ay önce Şikayet Et
  yargitay hukuksuz bir karar vermis. ongorulemez bir durum var. ongorse bu sekilde borclanmazdi. yukselme ongorulebilir ancak bu miktar sozlesmeyi cekilmez bir hale sokmustur. davaci hakli bence
  Cevapla
 • Faiz 9 ay önce Şikayet Et
  Faizle borçlanan kim olursa olsun haksızdır. Faizle borç verene de alana da lanet edilmiştir. Hem Allah'ın yasakladığı bir fiili işleyeceksin hem de şikayet edeceksin öyle.mi?
  Cevapla
 • ben 9 ay önce Şikayet Et
  tabii tabii . o yol açılırsa herkes döviz üzerinden borçlansın sonrada döviz arttı deyip itiraz etsin . yargıtaydaki hakimler bu işten çakmıyor diyorsun yani .sende aynı şekildemi borçlandın yoksa . .
  Cevapla
 • Murat 9 ay önce Şikayet Et
  Alememin akillisi senmisin.. tl dururken baska parayla borclanirsan böyle olur...
  Cevapla
 • martli 9 ay önce Şikayet Et
  tl kazanip döviz borçlandıysan kazigi yiyeceksin
  Cevapla
 • mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Doğru bir karar verilmiş banka haklı Yalnız bankalara güven konusu çok farklı bir durum imzalanan şeylere dikkat her imzalandığınız evrakı isteyin
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR