Dünyanın en güçlü ülkeleri açıklandı! Türkiye'nin sırası değişti

U.S. News gazetesi, dünyanın nüfus ve ekonomi bakımından en güçlü ülkelerini sıraladı. Türkiye, söz konusu listede 2 sıra gerileyerek 16. sırada yer aldı.

ABONE OL
GİRİŞ 17.12.2019 05:56 GÜNCELLEME 17.12.2019 06:52 EKONOMİ
Dünyanın en güçlü ülkeleri açıklandı! Türkiye'nin sırası değişti
Dünyanın en güçlü ülkeleri açıklandı! Türkiye'nin sırası değişti

Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri, nüfus, kişi başı GSYİH gibi kriterler dikkate alınarak hazırlanan liste U.S. News gazetesinde yayınlandı.

 

 

İLK ÜÇ SIRA DEĞİŞMEDİ

80 ülkenin değerlendirmeye tabi tutulduğu listenin başını ABD çekti. Rusya 2. olurken, onu Çin takip etti. Listenin ilk üç sırasının geçen yılla aynı olduğu görüldü.

 

 

İlk 10'da yer alan diğer ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, İsrail, Suudi Arabistan ve Güney Kore oldu. Güney Kore dışındaki ülkeler geçen seneki yerlerini korurken, 2018 listesinde 10. sırada bulunan Birleşik Arap Emirlikleri yerini Güney Kore'ye kaptırdı ve 11. sıraya geriledi.

Geçen yıl 14. sırada bulunan Türkiye ise 2 basamak gerileyerek 16. oldu.

Listenin son 5 sırasında Litvanya, Slovakya, Slovenya, Letonya ve Estonya yer aldı.

Gazetecilerin görüşlerine göre dünyanın en güçlü ülkeleri, haber başlıklarını her zaman domine ediyor, siyasi arenada büyük bir nüfuza sahip ve küresel ekonomik modellerin oluşturulmasında ana role sahip.

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Itten it dogar kurttan kurt bizim dedelerimiz kim bi sorun çanakkale nin torunlariyiz dünyayla savasanlarin soyundaniz gizli silahimiz iman gerekirse taşlarla tanklara kafa tutanlardaniz
  Cevapla
 • vanlı kürt 9 ay önce Şikayet Et
  hep gözümüzü boyadı bu kefereler eskiden ordumuz hiç birsey üretmiyince çok güçlü ama üretip söz sahibi olunca düşürüyorlar kafirin bizans oyunu iste hersey açık anlatmaya gerek yok
  Cevapla
 • Anil2 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlar politic. Sudiller yada Birlesik arap nerde gucluler ya??? senelerdir bir grup Husi ile bas edemiyorlar. Ortadogida Turkiye var Iran var gerisi bos .
  Cevapla
 • tokatlı 9 ay önce Şikayet Et
  Hazmedemezler en güçlü ülke Türkıyedir.bu kadar saldırıya karşı kim durabilmiş.
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Güçlü olduğunu iddia edenler hangi doğal felakete karşı durabildiniz. Kendini yenilmez zanneden kişi gözle göremediğin mikrop seni makavt etmiyor mu. MUTLAK GÜÇ ALLAH SUBHANEHU VE TEALA NIN.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR